Imieniny: Katarzyny BoguslawaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
poniedziałek, 12 kwietnia 2010 14:13

Wegetarianizm

Napisane przez  Elżbieta Dombrowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wegetarianizm to sposób odżywiania się wykluczający z diety mięso. Jego popularność wzrasta z roku na rok. Pojawiają się w nim nowe nurty, coraz bardziej restrykcyjne. To nie tylko wybór diety bezmięsnej lecz najczęściej poglądów, filozofii i stylu życia. Większość wegetarian rezygnuje z mięsa, nie chcąc przyczyniać się do zabijania zwierząt. Inni decydują się na niego z powodów zdrowotnych, mody, z przyczyn ekonomicznych.

 

 wegetarianizm

 

 

Zalety przejścia na wegetarianizm

 

Naukowcy od lat przyglądają się efektom wegetarianizmu. Dziś już wiemy, że ma on bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Ludzie nie spożywający mięsa zazwyczaj żyją dłużej, pózniej się starzeją i rzadziej zapadają na wiele chorób, min. kamica pęcherzyka żółciowego, zaparcia, choroba niedokrwienna serca, choroba wieńcowa, rak płuc, cukrzyca i otyłość. Posiłki wegetarian są o wiele bardziej różnorodne od tradycyjnego jedzenia. Ponieważ ich podstawą są warzywa, zawierają dużo witamin i minerałów. Dieta ta jest wolna od złego cholesterolu. Bogata w błonnik obniża ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego. Potrawy te wymagają mniejszych ilości soli od potraw mięsnych, stąd też rzadkie są przypadki nadciśnienia u wegetarian.  Podobnie jak miażdżyc. Wynika to z braku nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. Zamiast nich organizm otrzymuje większą dawkę kwasów tłuszczowych nienasyconych, bardzo korzystnych dla zdrowia. Błonnik zawarty w warzywach sprawia, że nie odczuwamy nadmiernego łaknienia i nie sięgamy batoniki i inne przekąski. Nie grozi nam nadwaga czy otyłość gdyż potrawy są niskokaloryczne. Potrawy zawierają o wiele mniej chlorku sodu od tradycyjnych. 

 

Wady diety wegetariańskiej

 

Wykluczenie z diety potraw mięsnych niesie z sobą ryzyko niedoboru spożycia białka.  Białko roślinne ma mniejszą wartość biologiczną od białka zwierzęcego. Dlatego należy bardzo starannie planować jadłospis by różnice te uzupełnić. Wapń to kolejny składnik diety, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Osoby rezygnujące również z mleka i jego przetworów mogą mieć problem z dostarczeniem jego odpowiedniej ilości. Innymi pierwiastkami, których może brakować w diecie są żelazo i cynk. Żywność pochodzenia roślinnego zawiera też substancje antyodżywcze, blokujące wchłanianie się niektórych minerałów. Jest to niebezpieczne szczególnie dla kobiet w ciąży. Może prowadzić nawet do poronienia. Dużą role w blokowaniu działania tych substancji odgrywa suplementacja, zwłaszcza witaminy C.  Wegetarianie zazwyczaj dostarczają organizmowi zbyt mało witaminy D i B. Brak witaminy B12 powoduje zaburzenia neurologiczne. Zbyt mało też w diecie wegetariańskiej jest jodu. Może to niekorzystnie wpłynąć na pracę tarczycy.

 

Świadomy wybór

 

Pomimo zagrożeń dla zdrowia jakie niesie z sobą brak mięsa w diecie wegetarian jest coraz więcej. W naszym kraju jest ich najprawdopodobniej około 2 milionów. Chorób takich jak krzywica, niedokrwistość, osteoporoza, wole tarczycowe można uniknąć. Jednak konieczna jest właściwa, zrównoważona dieta, rekompensująca brak substancji odżywczych zawartych w mięsie. Naukowcy twierdzą, że diety tej powinni unikać ludzie w podeszłym wieku, dzieci, młodzież i kobiety w ciąży oraz karmiące. Wegetarianizm funkcjonuje od wielu wieków w różnych kulturach, zwłaszcza wschodnich. Jest częścią religii i filozofii życiowej. Sami musimy zdecydować jaką dietę wybierzemy. Jeżeli jednak naszym wyborem jest wegetarianizm nie zapominajmy o zagrożeniach z nim związanych i starajmy się im zapobiegać poprzez właściwy dobór potraw i suplementację.

Login to post comments

Wyraź opinię

Jak spędzasz wolny czas?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kategoria: Rozrywka

Warto przeczytać

Konopie – źródło legalnej energii!
Konopia znana jest prawie od „zarania dziejów[...]
Lebioda – wyrwać chwasta, czy zjeść chwasta?
Choć Białorusinom lebioda kojarzy się najczęściej z n[...]
Czy ziemniaki tuczą?
Odchudzając się z reguły wykluczamy z diety ziemniaki. [...]
Wpływ odżywiania na skórę i cały organizm
Sposób odżywiania wpływa na wygląd skóry,[...]
Rzeżączka - wypadki chodzą po ludziach
W Polsce w dalszym ciągu pokutuje zaskakujący stereotyp,[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Torby reklamowe View the latest post
Mnie osobiście pomysł z torbami reklamowymi bardzo...

Re: Oświadczyny marzeń View the latest post
Oświadczyny jak z bajki to marzenie każdej kobiety....

Re: Oszczędzanie wody i prądu? View the latest post
Jeżeli chcecie nieco zaoszczędzić na rachunkach za...

Re: Pomysł na biznes? View the latest post
Pomysłów na biznes tak naprawdę może być cała masa....

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM