Imieniny: Anety BogdanaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
czwartek, 17 maja 2012 13:15

Pij prosto z kranu! Wyróżniony

Napisane przez  AB
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ostatnie informacje będą zaskoczeniem dla zwolenników wody butelkowejspecjaliści badający jakość wody w Polsce ogłosili, że można bez obaw pić prosto z kranu. Czy dobre wyniki wystarczające, by nas przekonać do jej spożywania? Ilu z nas jednak zostanie przy butelce?

 

Metalowa woda

 

Od wczesnego dzieciństwa byliśmy pouczani, że nie wolno pić wody w kranu, ponieważ jest szkodliwa i  zanieczyszczona. Należało ją najpierw przegotować lub przefiltrować. Rzeczywiście, woda prosto, która nie była odpowiednio oczyszczona zawierała bakterie oraz metale ciężkie, takie jak ołów, aluminium, kadm, nikiel. Poza tym dużo mówiono, że w jej składzie są pestycydy, azotany i siarczany. Dlatego niewskazane było jej spożywanie, bo mogła powodować np. uszkodzenie nerek, wywoływać alergie czy bóle układu pokarmowego. W latach 60.-70. nie dbano o jej jakość, a rury, przez które przepływała budowane były z m.in. z dodatkiem azbestu.  Wielu z nas woda nie smakowała – była po prostu nijaka.

 

Akcja: oczyszczanie

 

Niedawno w mediach ogłoszono, że woda z kranu jest zdatna do picia. Przyjeżdżajcie do Gdańska, pijcie wodę w kranu – tymi słowami zachęca telewidzów prezydent miasta Paweł Adamowicz, u którego na biurku stoi szklanka z kranówą. Podobnego zdania są warszawscy specjaliści, którzy ogłosili, że miasto ma bardzo sprawy i nowoczesny system oczyszczania wody. W podziemiach zakładów wodociągowych odbywa się ozonowanie wody, by była czysta. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej przez sześć lat realizowano program „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków”. Rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, Dariusz Bartoszewicz deklaruje, że sam pije wodę z kranu, która jest bezpieczniejsza i zdrowsza od wody oligoceńskiej. Jedynie w upalnie dni czasem sięga po gazowaną.

 

Skąd więc niesmaczna herbata?

 

Mieszkaniec małego miasta czy wsi, kiedy przyjeżdża do któregoś w większych miast w Polsce, od razu czuje, że z wodą jest coś nie tak. Herbata i kawa są niedobre i da się wyczuć w nich posmak chloru. Ale w Warszawie już tego nie poczujesz, ponieważ MPWiK zamiast samego chloru, który jest stosowany do odkażania wody, używa dwutlenku chloru. Jest on łatwo rozpuszczalny w wodzie i z tego względu mniej uciążliwy zapachowo. Filtruje i oczyszcza wodę czerpaną z Wisły. A co, jeśli nadal w kranie mamy żółtą, wątpliwą jakościowo wodę? To jest kwestia stanu rur znajdujących w danym budynku. Mieszkańcy starych obiektów mieszkaniowych mogą mieć do czynienia z taką wodą, ponieważ zły stan instalacji wewnętrznych powoduje zanieczyszczenie dostarczonej wody. Miejskie wodociągi dostarczają czystą wodę do głównego wodomierza i na tam kończy się ich rola – reszta w rękach administracji budynku.

 

Kranówa vs. butelka

 

Butelkowanie wody znajduje bardzo wielu sceptyków. Twierdzą oni, że woda to woda – po co ją sprzedawać jako oddzielny produkt rynkowy, skoro jest w każdym kranie. Woda w plastikowej butelce oprócz właściwości leczniczych nie różni się niczym od wody z kranu. Butelka może być wzbogacana dodatkowo smakiem owocowym lub gazowana. Coraz głośniej mówi się o marnotrawstwie w przypadku produkcji wody w butelkach. Jej przeciwnicy uważają, że niepotrzebnie wydaje się ogromne pieniądze na to, co jest dostępne dla każdego i wmawia się ludziom, że woda ze sklepu jest kolosalnie inna niż kranówka, czyli bezpieczna, czysta i zdrowa. Woda w butelce jest 300 razy droższa niż z kranu. Ta ostatnia wynosi nas za 1 litr 0,4 gr, a tak samo gasi pragnienie.

 

Każdy nas wybiera to, co uważa za najlepsze dla siebie. To my decydujemy, czy pijemy wodę prosto z kranu, czy wybieramy się do spożywczego po zgrzewkę wody. Jeśli zaufamy deklaracjom pracowników wodociągów miejskich i administratora odpowiedzialnego za dobry stan rur w naszym mieszkaniu czy pracy, możemy zaoszczędzić w skali roku naprawdę sporą sumę. Jeśli mamy obawy, sięgajmy po wodę z butelki. Jedno jest na razie pewnie – żadna woda nie powinna nam zaszkodzić, ale ostrożności nigdy za wiele.

Login to post comments

Wyraź opinię

Jakiej muzyki słuchasz?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kategoria: Rozrywka

Warto przeczytać

Konopie – źródło legalnej energii!
Konopia znana jest prawie od „zarania dziejów[...]
Lebioda – wyrwać chwasta, czy zjeść chwasta?
Choć Białorusinom lebioda kojarzy się najczęściej z n[...]
Czy ziemniaki tuczą?
Odchudzając się z reguły wykluczamy z diety ziemniaki. [...]
Wpływ odżywiania na skórę i cały organizm
Sposób odżywiania wpływa na wygląd skóry,[...]
Rzeżączka - wypadki chodzą po ludziach
W Polsce w dalszym ciągu pokutuje zaskakujący stereotyp,[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Re: podróżowanie z dziećmi View the latest post
Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla typowych...

Re: Ból głowy View the latest post
Środków które pozwalają zwalczyć taką dolegliwość jest...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM