Imieniny: Marcelego WlodzimierzaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
środa, 29 kwietnia 2015 12:48

Badanie oka

Napisane przez  SK
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Pierwsza wizyta u okulisty powinna mieć miejsce w trzecim miesiącu życia. Nawet jeśli nie występują problemy ze wzrokiem, powinno się przestrzegać wizyt kontrolnych w gabinecie okulistycznym. Jak powinno przebiegać badanie oka?

 

W zależności od takich czynników, jak np. częstotliwości wizyt u okulisty, stan oka, występowanie niepokojących objawów czy wiek pacjenta, specjalista przeprowadzi inny zestaw badań. Warto też wiedzieć, że okulista ma inne kompetencje niż optyk czy optometrysta. Choć każdy z nich kojarzony jest z oczami, specjalizują się w zupełnie innych obszarach.

 

Gabinet optyczny czy okulistyczny?

 

Okulista, optyk i optometrysta to specjaliści, których nie należy ze sobą mylić. Wizyta u optyka nigdy nie może zastąpić badania przez okulistę. W gabinecie okulistycznym często diagnozuje się wadę wzroku, choć główny nacisk jest położony przede wszystkim na dbanie o prawidłowe działanie narządu wzroku, a nie korekcję daleko lub krótkowzroczności. Okulista rozpoznaje i leczy schorzenia oczu oraz ocenia ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób narządu wzroku – tłumaczy dr Elżbieta Sędrowicz z warszawskiej kliniki Mediq. Wizyta u okulisty powinna nastąpić już po badaniu przez optometrystę, który zajmuje się oceną refrakcji. To właśnie optometrysta diagnozuje poziom wady wzroku, badając ostrość widzenia i dobiera odpowiedniej mocy szkła lub soczewki okularowe. Optyk zaś pomaga dobrać pasujące do twarzy oprawki oraz odpowiedni rodzaj szkieł okularowych, w zależności od potrzeb pacjenta, wykonywanej pracy i zainteresowań.

 

Badanie

 

Jak zatem powinno wyglądać badanie oczu w gabinecie okulistycznym? Wizyta u okulisty rozpoczyna się od oceny wady wzroku. W tym celu wykonuje się badanie autorefraktometrem. Następnie ocenia się czynnościowy stan oka, badając ostrość wzroku do dali i do bliży w optymalnej korekcji okularowej. Kolejnym etapem jest mierzenie ciśnienia śródgałkowego – tonometria, a następnie badanie w biomikroskopie (lampa szczelinowa). W tym ostatnim badaniu ocenia się odcinek przedni oka z uwzględnieniem soczewki pod kątem wystąpienia zaćmy oraz dno oka, czyli siatkówkę, nerw wzrokowy i ciało szkliste. W razie potrzeby, pacjenci kierowani są na badania dodatkowe, w zależności od rozpoznanych chorób oczu – wyjaśnia dr Sędrowicz, Mediq.

 

Badania diagnostyczne wykonywane są przy ulicy Fabrycznej 16 w Warszawie. Więcej informacji na temat wad wzroku można uzyskać na stronie kliniki Mediq: http://www.mediq.pl/new/?pl/wady-wzroku_22022.

Login to post comments

Wyraź opinię

Który serial lubisz
Który serial lubisz
 
Klan (0 głosy)
 
M jak Miłość (2 głosy)
Kategoria: Hobby

Warto przeczytać

Konopie – źródło legalnej energii!
Konopia znana jest prawie od „zarania dziejów[...]
Lebioda – wyrwać chwasta, czy zjeść chwasta?
Choć Białorusinom lebioda kojarzy się najczęściej z n[...]
Czy ziemniaki tuczą?
Odchudzając się z reguły wykluczamy z diety ziemniaki. [...]
Wpływ odżywiania na skórę i cały organizm
Sposób odżywiania wpływa na wygląd skóry,[...]
Rzeżączka - wypadki chodzą po ludziach
W Polsce w dalszym ciągu pokutuje zaskakujący stereotyp,[...]
Najnowsze komentarze:

Łóżka z materacem View the latest post
Szukacie dobrych łózek? Polecam zerknąć na tę ofertę...

Re: Gospodarcza budowa domu View the latest post
Polecam wybrać firmę Mawit, w ich ofercie znajduje...

Okna - sklep View the latest post
Nie wiesz gdzie kupić profesjonalne okna? Zdecydowanie...

Kwas hialuronowy View the latest post
Gdybyście szukali profesjonalnego gabinetu w którym...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM