Imieniny: Marka GabrielaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
piątek, 21 sierpnia 2015 14:20

Alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej i fitoestrogenów – sekret Cimicifuga racemosa

Napisane przez  SK
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Konsultacja tekstu: Prof. dr hab. med. Tomasz Paszkowski, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie, Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej.

Menopauza – wpływ na organizm kobiety

 

Menopauza to ostatni epizod krwawienia miesięcznego w życiu kobiety, po którym wystąpiła co najmniej roczna przerwa. Menopauza jest naturalną konsekwencją procesu starzenia się związanego ze stopniowym i nieodwracalnym wygaśnięciem funkcji jajników w zakresie produkcji hormonów. Nie jest stanem chorobowym, może jednak być przyczyną poważnych chorób (np. osteoporoza, zaburzenia metaboliczne) i dolegliwości natury zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Według danych GUS w Polsce 2,6 mln kobiet znajduje się w wieku okołomenopauzalnym (45-55 lat)1. U około 40% kobiet przed menopauzą oraz u 85% kobiet po menopauzie występują objawy zespołu menopauzalnego, co wiąże się ze znacznym spadkiem jakości życia2.

 

 

Medycyna w trosce o lepszą jakość życia – HTZ oraz leki pochodzenia naturalnego

 

Uciążliwe objawy menopauzy wymagają postępowania terapeutycznego. W łagodzeniu jej skutków stosuje się hormonalną terapię zastępczą (HTZ), uzupełniającą poziom estrogenów i ewentualnie progestagenów w okresie okołomenopauzalnym, a także preparaty pochodzenia roślinnego. W ostatnich latach druga metoda zyskuje na popularności, z uwagi na mniej lub bardziej uzasadnione obawy co do bezpieczeństwa HTZ, związane z podwyższonym ryzykiem epizodów zatorowo-zakrzepowych oraz raka piersi u kobiet stosujących tę terapię. Nadal po dokonaniu uważnej analizy relacji korzyści do ryzyka standardem jest stosowanie jak najmniejszych dawek hormonów doustnie lub przezskórnie (w postaci plastrów)3. Z roku na rok zyskują na popularności leki pochodzenia roślinnego – jako skuteczna alternatywa dla HTZ dla kobiet, które nie mogą, bądź nie chcą stosować terapii hormonalnej.4


Sekret ukryty w Cimicifuga racemosa

 

Większość powszechnie znanych i stosowanych preparatów pochodzenia naturalnego łagodzących objawy menopauzy zawiera fitoestrogeny pochodzące z soi, koniczyny czerwonej, nasion lnu. Niestety większość z nich to suplementy diety, których skuteczność nie została potwierdzona w badaniach klinicznych.

 

Wartą uwagi alternatywą dla HTZ oraz fitoestrogenów jest Cimicifuga racemosa (Pluskwica groniasta) – roślina występująca w Ameryce Północnej, której mechanizm działania jest nieco inny niż fitoestrogenów, ponieważ wykazuje selektywne działanie na organy. Stabilizuje układ neurohormonalny, wspiera metabolizm kości oraz układ moczowo-płciowy, ale nie powoduje groźnych zmian w tkankach piersi oraz endometrium. Przeprowadzone badania kliniczne potwierdziły skuteczność Cimicifuga racemosa w redukcji uderzeń gorąca, zlewnych potów, palpitacji serca, zmniejszenia nerwowości i poprawie jakości snu. Co więcej, w badaniach wykazano działanie serotoninergiczne i dopaminergiczne rośliny, które ma istotny wpływ na poprawę nastroju.

 

Potwierdzone klinicznie działanie leków z Cimicifuga Racemosa stanowi cenną alternatywę dla HTZ oraz fitoestrogenów. Na rynku polskim istnieją dwa preparaty zawierające Cimicifuga Racemosa: Remifemin i wprowadzony w ostatnich miesiącach lek Klimadynon. Sięgając po preparaty pochodzenia roślinnego warto zwrócić uwagę na to, czy były przedmiotem badań potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania a także na fakt czy są to leki czy suplementy diety.

 

Niektóre leki roślinne stanowią godną rozważenia alternatywę dla terapii HTZ. Inżynieria phytoneeringu – łączenia mądrości natury i siły technologii pozwala tworzyć wysoce skuteczne leki. Przykładem są te stosowane przy łagodzeniu objawów menopauzy zawierające Cimicifuga racemosa, która skutecznie łagodzi objawy wypadowe związane z okresem przekwitania (uderzenia gorąca, zlewne poty, zaburzenia nastroju). Istnieją przesłanki przemawiające za selektywnością tkankową Cimicifuga racemosa. Ponadto, Cimicifuga racemosa posiada potwierdzone badaniami działanie serotoninergiczne i dopaminergiczne, poprawiające nastrój. - powiedział Prof. dr hab. med. Tomasz Paszkowski, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie, wieloletni Prezes i Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej.

 

 

1 GUS, Ludność, Stan i struktura w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 30 VI 2014, liczba kobiet w wieku 45-55 lat

2 Postępy Nauk Medycznych 2/2000

3 Dębski R., Paszkowski T, Pawelczyk L., Pertyński T.: Terapia hormonalna okresu menopauzalnego – stan wiedzy w 2010 r. Stanowisko Zespołu Polskiego Towarzystwa Zespołu Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy. Przegląd Menopauzalny 2010; 3: 121-127

4 Paszkowski T, Woźniakowska E., Paszkowski M.: Fitoestrogeny w łagodzeniu objawów okresu menopauzy- skuteczność, profil tolerancji i bezpieczeństwo stosowania według Evidence-Based Medicine. Stan wiedzy na koniec roku 2014, Przegląd Menopauzalny, 2014; 13 (5), suppl. 1

Login to post comments

Wyraź opinię

Nowe edycje klasycznych zapachów
Czy jesteś za tym, aby klasyki takie jak No. 5, Samsara czy Shalimar za sprawą nowych edycji były dostosowywane do "wymagań" XXI wieku?
 
 
 
Kategoria: Perfumy

Warto przeczytać

Konopie – źródło legalnej energii!
Konopia znana jest prawie od „zarania dziejów[...]
Lebioda – wyrwać chwasta, czy zjeść chwasta?
Choć Białorusinom lebioda kojarzy się najczęściej z n[...]
Czy ziemniaki tuczą?
Odchudzając się z reguły wykluczamy z diety ziemniaki. [...]
Wpływ odżywiania na skórę i cały organizm
Sposób odżywiania wpływa na wygląd skóry,[...]
Rzeżączka - wypadki chodzą po ludziach
W Polsce w dalszym ciągu pokutuje zaskakujący stereotyp,[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Sukienka ślubna View the latest post
Trochę zbyt ogólne pytanie - przecież to jest zależne...

Re: Ile kosztować może ślub? View the latest post
Dziwne trochę pytanie bo tak jeden sobie zamówi zespół...

Zabawki na Wielkanoc View the latest post
Gdybyście szukali pomysłu na prezent dla dziecka na...

Szkoła coachów View the latest post
Nie wiesz gdzie znaleźć profesjonalnego coacha? Polecam...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM