Imieniny: Tomasza Maurycego



Konkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
wtorek, 19 maja 2015 23:52

Choroby układu moczowo-płciowego – przełamy wstyd!

Napisane przez  SK
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Każda choroba wiąże się ze stresem. Uciążliwe objawy, przerwanie normalnego rytmu codziennego funkcjonowania, dodatkowy czas poświęcony na badania i leczenie. Są jednak rodzaje chorób, które powodują u nas spotęgowanie złych emocji – to choroby, które dotyczą stref intymnych - choroby układu moczowo-płciowego, gdzie dodatkowo musimy przełamać barierę wstydu. Jak pokazują statystyki dla większości z nas nie jest to proste. Lekarzy odwiedzamy za rzadko lub zbyt późno – kiedy choroba jest już zaawansowana. W pierwszej kolejności problem wolimy ignorować – dopóki objawy są do zniesienia, często także wybieramy „domowe sposoby” odwlekając wizytę u lekarza.

Jakie objawy powinny nas niepokoić? Do lekarza jakiej specjalności należy się udać?

 

Choroby układu moczowo - płciowego dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku.

 

Objawy, które mogą nas niepokoić to zmiana barwy lub zapachu moczu, jego zmętnienie, zwiększona częstotliwość, uczucie pieczenia w trakcie lub tuż po oddaniu moczu, wzmożone parcie na pęcherz, konieczność oddawania moczu w nocy, jego mimowolne oddawanie, dolegliwości bólowe w okolicach podbrzusza.

 

Pewne problemy występują oczywiście tylko u kobiet lub u mężczyzn. Wynika to z odmiennej budowy anatomicznej układu moczowo-płciowego.

Kobiety odczuwają dolegliwości związane z cyklem miesiączkowym, infekcjami układu moczowo-płciowego, przebytymi porodami lub stosowaną antykoncepcją. Często skarżą się na bolesne miesiączkowanie, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, bóle i obrzęk piersi.

 

U mężczyzn najczęściej pojawiają się problemy związane z powiększeniem gruczołu krokowego (prostaty) - opóźnione oddawanie moczu, przerywany strumień moczu, a także uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza.

 

Wszystkie wymienione dolegliwości wymagają konsultacji z lekarzem i dokładnej diagnostyki. Mogą bowiem być spowodowane powszechną i stosunkowo łatwą do wyleczenia chorobą lub świadczyć o poważnym, wymagającym głębszej diagnostyki problemie zdrowotnym.

 

Kobiety z problemami związanymi z układem rozrodczym powinny wybrać się do ginekologa, który zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń żeńskiego układu płciowego i szeroko rozumianą profilaktyką. Obejmuje to także zagadnienia niepłodności, antykoncepcji i zaburzeń hormonalnych. Natomiast z problemami związanymi z oddawaniem moczu zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni odwiedzić lekarza urologa.

 

Dlaczego warto wybrać się do lekarza? Co może pomóc w przełamaniu wstydu?

 

Pytanie wydaje się retoryczne, jednak w kontekście dolegliwości strefy intymnej warto powiedzieć to głośno. Nie diagnozujmy się sami, nie ignorujmy jakichkolwiek objawów, które mogą wskazywać na zmianę chorobową. Pamiętajmy, że zaniedbywane objawy, stopniowo mogą się pogłębiać, wymagać leczenia farmakologicznego, czy nawet operacyjnego. Szybka diagnoza i odpowiednio wcześnie zastosowana terapia mają ogromny wpływ na wynik leczenia.

Jeśli mamy obawy związane z wizytą u lekarza, warto odpowiednio się przygotować. Jak to zrobić? Największy strach budzi to co nieznane. Postarajmy się więc zebrać informacje, jak może wyglądać wizyta u specjalisty, jakie badania może przeprowadzić lekarz – w tym celu możemy skorzystać z Internetu lub z dedykowanych pacjentom infolinii. Warto także wcześniej zapisać na kartce wszelkie niepokojące nas objawy oraz pytania do lekarza. Posiadając taki „plan działania” powinniśmy poczuć się pewniej i bezpieczniej.

 

W trakcie trwania wizyty trzeba udzielać konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania lekarza. Niektóre z nich mogą wydać się krępujące, jednak są niezbędnym elementem badania i tak je traktujmy. W sytuacji, gdy lekarz powie coś niezrozumiałego lub posłuży się nieznanym terminem medycznym - należy poprosić go o wyjaśnienie, w końcu chodzi o nasze zdrowie!

 

Masz pytania, wątpliwości? Nie czekaj, zacznij działać już dziś!

 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pytania dotyczące chorób układu moczowo-płciowego możesz skorzystać z infolinii i porozmawiać z lekarzem ginekologiem i urologiem. Specjaliści czekają na Twoje pytania pod bezpłatnym numerem telefonu:

 

W dniach od 7 kwietnia do 2 czerwca 2015 r. w godzinach 10.00-19.00 można porozmawiać z lekarzem urologiem pod bezpłatnym numerem telefonu 800802602!

 

W dniach od 7 kwietnia do 11 maja 2015 r. w godzinach 10.00-19.00 można odbyć konsultacje z lekarzem ginekologiem pod bezpłatnym numerem telefonu 800801601!

 

Pamiętajmy jednak, że rozmowa telefoniczna z lekarzem to dopiero pierwszy krok. Kolejnym obowiązkowym jest wizyta w gabinecie lekarza. Rozmowy przez telefon nie mogą być podstawą do postawienia diagnozy, ani zlecenia terapii.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Idealne miejsce na miłość
Idealne miejsce na miłość
 
Sypialnia (1 głosy)
 
Łazienka (0 głosy)
 
Hotel (1 głosy)
 
Łąka (0 głosy)
 
Balkon (0 głosy)
 
Winda (0 głosy)
 
Samochód (0 głosy)
 
Namiot (0 głosy)
 
Podłoga (0 głosy)
 
Samolot (0 głosy)
 
Kino (0 głosy)
 
Kuchnia (0 głosy)
Kategoria: Miłość i sex

Warto przeczytać

Konopie – źródło legalnej energii!
Konopia znana jest prawie od „zarania dziejów[...]
Lebioda – wyrwać chwasta, czy zjeść chwasta?
Choć Białorusinom lebioda kojarzy się najczęściej z n[...]
Czy ziemniaki tuczą?
Odchudzając się z reguły wykluczamy z diety ziemniaki. [...]
Wpływ odżywiania na skórę i cały organizm
Sposób odżywiania wpływa na wygląd skóry,[...]
Rzeżączka - wypadki chodzą po ludziach
W Polsce w dalszym ciągu pokutuje zaskakujący stereotyp,[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Parca jako niania View the latest post
A nie myślałyście o tym, że zamiast niani, warto pomyśleć...

Portale randkowe View the latest post
Cześc, korzystacie z portali randkowych? Według mnie...

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM