Imieniny: Aleksego HoracegoKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
czwartek, 21 stycznia 2010 22:12

Yves Saint Laurent

Napisane przez  Aleksandra Gajowniczek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zmarły przed dwoma laty Yves Saint Laurent do dziś jest uważany za jedną z najważniejszych ikon mody ostatniego półwiecza. Jego kreacje wciąż są synonimem elegancji i rzetelnego artystycznego rzemiosła, które wielki kreator przedkładał nad charakterystyczne dla młodego pokolenia efekciarstwo i prowokację.

 

yves saint laurent

 

  

 

Biedny, bogaty chłopiec

 

Projektant urodził się w 1938 r. w Oranie. Wychowywał się w egzotycznej Algierii, wśród zamożnej arystokracji, wolny od materialnych trosk i zawieruch jakie wojna przyniosła jego dalekiej ojczyźnie – Francji. Wśród rówieśników, niepozorny, chudy chłopiec w okularach nie był jednak szczęśliwy. Koledzy upokarzali go często, co młody Yves odreagowywał uciekając w sztukę: często wystawiał dla rodziny amatorskie przedstawienia, przy czym interesował go nie tylko tekst literacki, ale przede wszystkim był zafascynowany kostiumami teatralnymi. Często przeglądał magazyny z modą i szkicował własne projekty. W trudnych chwilach powtarzał często jak mantrę: „Kiedyś będę sławny”

 


Do Paryża przybył jako siedemnastolatek z teczką amatorskich szkiców. Do konkursu organizowanego przez firmę Woolmark przedstawił projekt sukienki koktajlowej, który spotkał się z wielkim entuzjazmem jury. Wkrótce redaktor naczelny magazynu „Vogue” Michael de Burnhoff zaskoczony podobieństwem szkiców Saint Laurenta do projektów Christiana Diora (których praktykant nie mógł wcześniej widzieć, gdyż Dior stworzył je tego samego poranka) zaaranżował spotkanie z wielkim kreatorem mody. Dior od razu rozpoznał talent Yves'a, lecz na początku młody projektant został oddelegowany do dekorowania wystaw czy wybierania dodatków. W rozmowie z matką Saint Laurenta Dior stwierdził jednak, że Yves jest jego nadzieją na przyszłość, jego następcą. Było to szokujące stwierdzenie zwłaszcza, że Christian Dior miał wówczas tylko 53 lata. Wkrótce świat mody okrył się żałobą po nagłej śmierci wielkiego projektanta na atak serca we włoskim spa. W wieku zaledwie 21 lat Yves Saint Laurent został dyrektorem mody Domu Diora. Zgodnie z proroctwem swojego protektora, swoją debiutancką kolekcją uratował firmę od bankructwa.

 


yves saint laurent

Czasem trzeba upaść...

 

Podczas algierskiej wojny o niepodległość projektant został powołany do wojska. W armii spędził tylko 20 dni, gdyż z powodu brutalnego odrzucenia przez żołnierzy-towarzyszy z przyczyny homoseksualnej orientacji doznał silnego wstrząsu psychicznego i został oddelegowany do szpitala wojskowego. Tam zastała go wiadomość o zwolnieniu z posady dyrektora u Diora co z pewnością przyczyniło się do jego całkowitego załamania. Wiele miesięcy spędził w szpitalu dla psychicznie chorych na południu Francji, gdzie jego homoseksualizm leczono elektrowstrząsami.

 

...aby potem odbić się od dna

 

Dzięki ogromnej sile woli projektant zdołał się podźwignąć z ciężkiej depresji i wraz ze swoim partnerem życiowym Pierre'm Berge'm założył własny dom mody sygnowany rodowym nazwiskiem Saint Laurent. Odtąd sam zajmował się tylko projektowaniem, a jego przyjaciel troszczył się o stronę finansową przedsięwzięcia. Kolekcje Yves'a Saint Laurenta zaczęły święcić światowe triumfy i zbierać wszystkie nagrody. Zainspirowany młodzieżą wypromował krótkie, skórzane kurtki (hit tego sezonu – ponad 40 lat później!), wysokie botki, wyprowadził nieco drapieżny, ale wciąż kobiecy look. Jego najsłynniejsza kolekcja przedstawiła elegancki kostium z satynowymi klapami i spodniami. Yves Saint Laurent był pierwszym projektantem, który ubrał kobietę w smoking – błyskawicznie zareagował na zmianę tradycyjnych ról w społeczeństwie.  Ubierając kobiety projektant realizował także młodzieńcze marzenia – dzięki sławie i renomie mógł teraz projektować stroje do przedstawień teatralnych, baletowych, a także do filmów. Jego ulubioną aktorką i zarazem muzą była Catherine Deneuve, odkąd wystąpiła w jego kreacjach w dziele Bunuela „Belle du Jour” - inspirowała go nieustannie. Z myślą o niej projektował trapezowe sukienki na dzień oraz wytworne kreacje wieczorowe a także słynne przezroczyste bluzki.

Krytyka i uwielbienie

 

Yves Saint Laurent był projektantem odzwierciedlającym dążenia swojej epoki, a także jej strach i obawy. W wielu kreacjach ją przerastał, w niektórych szokował. Ciekawy dziś wydaje się protest Jerzego Turowicza w „Tygodniku Powszechnym” sprzed pół wieku: „Mniej więcej od roku w dziedzinie mody damskiej dzieją się rzeczy straszne, bo przeciwne naturze. Suknia-worek, suknia trapez, suknia-balon, baby look – to są rzeczy potworne. (...) Głównym winowajcą tego wszystkiego jest 22-letni Yves Saint Laurent, od roku dzierżyciel berła w królestwie mody. Podejrzewam, że ten młody, niezgrabny i nieśmiały człowiek o powierzchowności protestanckiego pastora, jest w głębi ducha zaciętym wrogiem kobiet. (...) Co prawda wolno się spodziewać, że ten okres błędów i wypaczeń w królestwie mody wkrótce przeminie, że zdrowy rozsądek i lud (żeński – i męski także, bo któż tu właściwie jest bardziej pokrzywdzony?) upomną się o swe prawa”.

Dziś nikt nie ma wątpliwości o wielkości projektanta. Za całokształt pracy Yves Saint Laurent otrzymał od Harper's Bazar "Oskara" w dziedzinie mody. W 1986 roku Musee des Arts de la Mode w Paryżu zorganizowało wystawę pod tytułem "Yves Mathieu Saint Laurent, 28 lat kariery". Ekspozycję tę można było także zobaczyć w Tretiakowskiej Galerii w Moskwie. 12 lipca 1998 roku Yves Saint Laurent zorganizował ogromny pokaz mody z udziałem 300 modelek. Odbył się on przed finałowym meczem mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji. W ostatnich latach YSL zasłynął z pierwszego internetowego pokazu mody.


"Koniec epoki" - tak w 2008 roku francuska prasa komentowała odejście jednego z największych paryskich dyktatorów mody - Yves'a Saint-Laurenta.

Login to post comments

Wyraź opinię

Ile znasz języków obcych?
 
 
 
 
 
Kategoria: Edukacja

Warto przeczytać

Rozważna czy romantyczna, czyli nowości w sukienkach
Sukienki dziewczęce są hitem nadchodzącej wiosny. Stawi[...]
Kurtki zimowe damskie puchowe – najmodniejsze fasony i kroje
Kurtki puchowe są modne nieprzerwanie od lat, jednak ich [...]
Moda na sukienki w sezonie jesień- zima 2015/2016
Prezentacja sukienek to istotny i wyczekiwany element każ[...]
Gadżety stylowej kobiety
Zawsze wydawało Ci się, że faceci to typowi gadżeciarz[...]
Pasja do ubrań
Jesteś krawcową lub krawcem a może lubisz wyróż[...]
Dodaj stylizację
Najnowsze komentarze:

Re: Kredyt dla firm. View the latest post
Zasadniczo jeżeli chodzi zarówno o kredyty dla firm,...

Re: Meble kuchenne View the latest post
Nie ma co narzekac na obecne oferty, meble są tak piękne,...

Re: Styl w mieszkaniu View the latest post
Styl minimalistyczny, taki gdzie nie ma zbędnych bibelotów,...

Re: Ogród marzeń View the latest post
Mnie marzy się ogród japoński. Na pewno kosztuje duzo...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM