Imieniny: Damazego WaldemaraKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
wtorek, 13 września 2011 00:00

Historia Tarota 2

Napisane przez  Dorota Bartosińska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O pochodzeniu Tarota krąży wiele legend, mitów i opowieści. Mówią o nim, że zdobił już wnętrza Piramid. Najlepiej jednak zgłębiona i udokumentowana historia Tarota rozpoczyna się pod koniec XIV wieku.

 

 

Wywodzi się on prawdopodobnie ze świata Islamu. W Topkapi, w muzeum w Stambule znajdują się karty pochodzące z okresu panowania dynastii mameluckiej, rządzącej Syrią i Egiptem w XIII w. Wówczas to po raz pierwszy umieszczono na nich kolory (maści), które są typowe do dziś zarówno w Tarocie jak i zwykłych kartach do gry - piki (miecze), kiery (kielichy), karo (denary) oraz trefle (buławy). Stanowią one także pośrednio odpowiednik średniowiecznych klas społecznych, gdzie - miecze przypisano rycerstwu, denary kupcom, kielichy klerowi, buławy zaś chłopom.

 


Nazwa Tarot

Zaistniała około 1505 roku i brzmiała we włoskiej formie Taroccho. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że po francusku (Tarot) oznaczał ni mniej ni więcej tylko naukę stawiania kabały. Istnieje także dość spektakularna i nieco pokrętna interpretacja znaczenia słowa Tarot - Królewska Droga, co powstało ze słów - „Tar”- droga, „Ro”- król. Droga ta miała wieść przez Torę - hebrajskie prawo i zbiorowe określenie 5 ksiąg Mojżesza.


Co jednak można potraktować jako najpewniejsze z historii Tarota, to fakt, że w pierwotnym wariancie chodziło o zwykłe karty do gry. Znaczenie symboliczne odkrył w nich i rozpowszechnił francuski uczony Antonie Cort de Gebelin, co stało się podwaliną ezoterycznego zastosowania kart. Skojarzył on symbolikę umieszczoną na kartach z mądrością starożytnych ksiąg.

 

Symbolika i tło kart zostały poszerzone w XIX w we Francji przez grupę zajmujących się Tarotem ezoteryków. W kolejnym etapie to Londyn stał się centralnym punktem studiów nad Tarotem. Powstał tam zamknięty krąg zainteresowanych - tajemna loża nazywana Zakonem Złotego Brzasku, której głównym zainteresowaniem była tajemnica Tarota. Z tegoż zgromadzenia wywodził się między innymi Arthur Edward Waite (w istocie rodowity Amerykanin), twórca najpopularniejszej do dziś talii kart, ale także dwóch innych znawców zagadnienia i twórców własnych talii - Aleister Crowley i Paul Foster Casse. Z tamtego okresu pochodzi Tarot Marsylski. Waite i jego nowatorskie działania sprawiły, że 78 kart uzyskało klarowną symbolikę, a także zostało wzbogaconych o wiele motywów.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Jeśli markowe podpaski to tylko:
 
 
 
 
 
 
 
Kategoria: Kobieta

Warto przeczytać

Dopasowanie numerologiczne
On obsypuje ją różami przy każdej możliwej okaz[...]
Historia Tarota
Tarot to określenie talii składającej się z 78 kart, k[...]
Z wizytą u wróżki
Któż nie chciałby znać przyszłości? Wiedzieć [...]
Afirmacje
Nasza osobowość składa się z wielu elementów, k[...]
Fazy księżyca 2011 – co tym razem szykuje dla Ciebie Luna?
Gwiazdy planują naszą przyszłość, numerologia analizu[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Wasz ostatni zakup. View the latest post
Ja kupiłam rewelacyjne kosmetyki http://jejustore.pl/....

Re: Biznes - i co dalej? View the latest post
Tylko po co od razu księgowa jak mozesz zaopatrzysz...

faktura View the latest post
Szukam programu do wystawiania faktur. U nich widziałam...

komunia View the latest post
Za 2 lata mamay komunie córeczki. Sale juz wybrałam...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM