Imieniny: Gerwazego ProtazegoKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]
wtorek, 13 września 2011 00:00

Historia Tarota 2

Napisane przez  Dorota Bartosińska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O pochodzeniu Tarota krąży wiele legend, mitów i opowieści. Mówią o nim, że zdobił już wnętrza Piramid. Najlepiej jednak zgłębiona i udokumentowana historia Tarota rozpoczyna się pod koniec XIV wieku.

 

 

Wywodzi się on prawdopodobnie ze świata Islamu. W Topkapi, w muzeum w Stambule znajdują się karty pochodzące z okresu panowania dynastii mameluckiej, rządzącej Syrią i Egiptem w XIII w. Wówczas to po raz pierwszy umieszczono na nich kolory (maści), które są typowe do dziś zarówno w Tarocie jak i zwykłych kartach do gry - piki (miecze), kiery (kielichy), karo (denary) oraz trefle (buławy). Stanowią one także pośrednio odpowiednik średniowiecznych klas społecznych, gdzie - miecze przypisano rycerstwu, denary kupcom, kielichy klerowi, buławy zaś chłopom.

 


Nazwa Tarot

Zaistniała około 1505 roku i brzmiała we włoskiej formie Taroccho. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że po francusku (Tarot) oznaczał ni mniej ni więcej tylko naukę stawiania kabały. Istnieje także dość spektakularna i nieco pokrętna interpretacja znaczenia słowa Tarot - Królewska Droga, co powstało ze słów - „Tar”- droga, „Ro”- król. Droga ta miała wieść przez Torę - hebrajskie prawo i zbiorowe określenie 5 ksiąg Mojżesza.


Co jednak można potraktować jako najpewniejsze z historii Tarota, to fakt, że w pierwotnym wariancie chodziło o zwykłe karty do gry. Znaczenie symboliczne odkrył w nich i rozpowszechnił francuski uczony Antonie Cort de Gebelin, co stało się podwaliną ezoterycznego zastosowania kart. Skojarzył on symbolikę umieszczoną na kartach z mądrością starożytnych ksiąg.

 

Symbolika i tło kart zostały poszerzone w XIX w we Francji przez grupę zajmujących się Tarotem ezoteryków. W kolejnym etapie to Londyn stał się centralnym punktem studiów nad Tarotem. Powstał tam zamknięty krąg zainteresowanych - tajemna loża nazywana Zakonem Złotego Brzasku, której głównym zainteresowaniem była tajemnica Tarota. Z tegoż zgromadzenia wywodził się między innymi Arthur Edward Waite (w istocie rodowity Amerykanin), twórca najpopularniejszej do dziś talii kart, ale także dwóch innych znawców zagadnienia i twórców własnych talii - Aleister Crowley i Paul Foster Casse. Z tamtego okresu pochodzi Tarot Marsylski. Waite i jego nowatorskie działania sprawiły, że 78 kart uzyskało klarowną symbolikę, a także zostało wzbogaconych o wiele motywów.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Idealne miejsce na miłość
Idealne miejsce na miłość
 
Sypialnia (1 głosy)
 
Łazienka (0 głosy)
 
Hotel (1 głosy)
 
Łąka (0 głosy)
 
Balkon (0 głosy)
 
Winda (0 głosy)
 
Samochód (0 głosy)
 
Namiot (0 głosy)
 
Podłoga (0 głosy)
 
Samolot (0 głosy)
 
Kino (0 głosy)
 
Kuchnia (0 głosy)
Kategoria: Miłość i sex

Warto przeczytać

Dopasowanie numerologiczne
On obsypuje ją różami przy każdej możliwej okaz[...]
Historia Tarota
Tarot to określenie talii składającej się z 78 kart, k[...]
Z wizytą u wróżki
Któż nie chciałby znać przyszłości? Wiedzieć [...]
Afirmacje
Nasza osobowość składa się z wielu elementów, k[...]
Fazy księżyca 2011 – co tym razem szykuje dla Ciebie Luna?
Gwiazdy planują naszą przyszłość, numerologia analizu[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Gabinet kosmetyczny View the latest post
Jak dla mnie wizyty w takich gabinetach to jedynie...

Re: Kredyty na spłatę innych - gdzie? View the latest post
Myślę, że oni będą w stanie ci pomóc https://monebay.pl/....

Re: Fajne domy... View the latest post
Tylko po co przepłacać, jak można skorzystać z promocji...

Re: Plus czy Play? View the latest post
Żadnych problemow nie ma jeśli chodzi o kontaktowanie...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM