niedziela, 05 lutego 2017 09:51

Zatrucie ciążowe

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych chorób, które mogą wpłynąć na zdrowie matki i dziecka jest gestoza, popularnie nazywana zatruciem ciążowym. Jej klasycznymi objawami są zaburzenia widzenia, pojawienie się białka w moczu, obrzęki oraz (znak charakterystyczny dla gestorzy) wysokie nadciśnienie.

Wszystko było w porządku – skąd gestoza?

 

Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Biorąc informacje z kilku źródeł można stwierdzić, że zatrucie ciążowe pojawia się przy niewydolności nerek, złej diecie, predyspozycjach genetycznych i choruje na nie około 5 do 10% matek (najczęściej przy pierwszej ciąży). Jest to wysoce groźna choroba – nieleczona może prowadzić do poważnych komplikacji, bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu zarówno matki jak i dziecka.

Zatrucie ciążowe – zagrożenia

Możemy wyróżnić dwa etapy gestozy: stan przedrzucawkowy i rzucawkę. Stan przedrzucawkowy to czas występowania objawów, które wymieniliśmy wcześniej – opuchlizna, białkomocz, nadciśnienie, zaburzenia widzenia – mogą wystąpić wszystkie objawy jednocześnie, mogą pojawić się tylko poszczególne z nich. Większość możesz zaobserwować je sama u siebie, choć jeśli chodzi o opuchliznę, niepokojące nie są obrzęki nóg, które ustępują po wypoczynku, ale najczęściej ogólne obrzęki, z którymi wstajemy rano z łóżka – opuchlizna twarzy, ramion, brzucha.

 

Drugim etapem gestozy jest rzucawka – pojawia się wtedy, kiedy powyższe objawy zostaną zbagatelizowane i nie będą leczone. Pierwsze objawy nadejścia rzucawki to bóle i zawroty głowy, intensywne zaburzenia widzenia takie jak mroczki przed oczami, zamglenie obrazu, podwójne widzenie czy „poświaty”, a także nudności i wymioty. Sama rzucawka to drgawki całego ciała, mogące prowadzić do utraty świadomości i zaburzeń pracy serca. Jest to wysoce niebezpieczny stan zarówno dla matki jak i dziecka – istnieje ryzyko odklejenia się łożyska, przedwczesnego porodu.

 

By obronić się przed gestozą należy zachować systematyczność, jeśli chodzi o wizyty u lekarza prowadzącego ciążę – to on może stwierdzić występowanie jednego (lub więcej) z objawów i zlecić odpowiednie badania lub pozostanie w szpitalu na obserwacji. Pamiętajmy – przezorny zawsze ubezpieczony, gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć!

W górę