niedziela, 27 listopada 2011 01:57

Wczesne objawy ciąży

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Już w momencie poczęcia dziecka, w ciele kobiety zachodzą ogromne zmiany mające na celu przygotowanie jej organizmu jako prawidłowego środowiska dla rozwoju płodu. Wtedy pojawia się pytanie: "czy jestem w ciąży?" Niektóre kobiety intuicyjnie wyczuwają, że „coś się zmieniło”, inne zdają sobie z tego sprawę dopiero po wystąpieniu pewnych objawów – jeśli należysz do tej drugiej grupy, przeczytaj i dowiedz się, co powinno zmotywować cię do zakupu testu ciążowego i wizyty u lekarza.

Wczesne objawy ciąży

 

Pierwszym zauważalnym objawem ciąży jest na pewno opóźnienie i w efekcie zanik miesiączki na 9 miesięcy (mimo tego, u niektórych kobiet, choć zdarza się to dość rzadko, nawet przez pierwsze 4 miesiące ciąży może dochodzić do tzw. plamienia, które przypomina miesiączkę). Rozpatrując przypadek zatrzymania miesiączki warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje - otóż, gdy dochodzi do zapłodnienia, śluzówka macicy, która podczas cyklu rozrasta się (w celu przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej) nie złuszcza się, więc nie dochodzi do krwawienia (czyli właśnie miesiączki).

 

Oczywiście przyczyny opóźnienia miesiączki mogą być inne – na przykład przemęczenie, stres, zaburzenia hormonalne czy intensywne odchudzanie, jednakże jeśli do tego odczuwasz:

 

- Częstszą niż zazwyczaj potrzebę oddawania moczu

- Bolesność i zwiększenie rozmiaru piersi

- Wysoką wrażliwość na zapachy i smaki (zwłaszcza ochotę na łączenie kwaśnych i słodkich bądź słonych i gorzkich potraw)

- Huśtawki nastrojów

- Zmęczenie i wzmożoną senność

- Nudności

 

to warto wybrać się do ginekologa, by potwierdził twoje (zapewne już istniejące) podejrzenia co do zajścia w ciążę.

 

Podejrzenia potwierdzi tylko lekarz

 

Wymienione wcześniej objawy ciąży to tak zwane objawy domyślne i prawdopodobne (czyli oparte na obserwacjach i domysłach, lecz personalnie niepewne). Objawy obiektywne, czyli np. przebarwienie w postaci linii biegnącej od pępka do podbrzusza (linea nigra), bądź zaciemnienie brodawek sutkowych pozwalają na w miarę pewną samoocenę, choć mimo wszystko stuprocentową pewność co do ciąży może dać nam tylko ginekolog, po uprzednim badaniu USG – dlatego tak ważne są wizyty u lekarza, kiedy tylko wyczujemy jakąkolwiek zmianę w naszym organizmie, gdyż podczas ciąży odpowiada się nie tylko za swoje zdrowie, lecz także za zdrowie  dziecka.

W górę