Imieniny: Katarzyny BoguslawaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]

Popularne

39 Tydzień ciąży
W 39 tygodniu ciąży przyszła mama może mieć zmienne n[...]
40 tydzień ciąży
W tym tygodniu niektóre kobiety mogą już przytuli[...]
wtorek, 31 marca 2015 18:22

Karmić sztucznie czy naturalnie? Oto jest pytanie!

Napisane przez  SK
Oceń ten artykuł
(1 głos)

“Quot capita, tot sententiae”, czyli “Ile głów, tyle zdań”, jak głosi znana łacińska sentencja. Są kobiety, dla których nie ma nic piękniejszego i praktyczniejszego niż karmienie naturalne. Są też takie, które czują się nieswojo za każdym razem, kiedy podają dziecku pierś. Czy należy je za to winić?

Karmię, bo muszę...


Mamy, babcie, ciocie, opinia publiczna, a także lekarze i Światowa Organizacja Zdrowia wymuszają niejako na kobietach konieczność karmienia dzieci piersią przez pierwszych 6 miesięcy ich życia. To, że mleko z piersi jest dla małego dziecka najlepszym z możliwych pokarmów jest faktem niezaprzeczalnym, ale podawanie dziecku mieszanki nie jest grzechem, za który należy matki potępiać. To one poświęcają dziecku swój czas, energię, niejednokrotnie także zdrowie, dlatego to one przede wszystkim powinny mieć prawo wyboru. Wiele matek z obawy przed wytykaniem palcami karmi swoje dzieci mimo bólu, trudności, czy niechęci. Robienie zaś czegoś, z czym się nie do końca zgadzają doprowadza je do frustracji, a maluszek doskonale wyczuwa nastroje swojej mamy. Jeśli ona jest nerwowa i niezadowolona, on też staje się marudny i płaczliwy. Czy rzeczywiście warto się tak poświęcać w imię zasad, które nie w każdej sytuacji się sprawdzają?


Chcę karmić, ale nie mogę…


Zupełnym przeciwieństwem jest sytuacja, w której kobieta jest zdeterminowana, żeby karmić piersią, a z wielu przyczyn nie może dać dziecku tego, co dla niego najlepsze. Problemy z przystawieniem dziecka do piersi, zanik pokarmu, choroby i stany zapalne, które uniemożliwiają karmienie naturalne, stawiają matkę w sytuacji bez wyjścia. Wiele z nich nie poddaje się tak łatwo. Robi wszystko, by utrzymać pokarm, karmi mimo bólu, korzysta z pomocy poradni laktacyjnej, ale kiedy to nie pomaga, musi pogodzić się ze smutną rzeczywistością - nie będę karmić piersią... To również bywa ciężkim przeżyciem dla kobiety i również może przełożyć się na jej nastroje i samopoczucie. Kiedy jednak mama widzi, że jej dziecko doskonale rozwija się i rośnie pijąc mleko modyfikowane, stres i poczucie winy mija bezpowrotnie.


Chcę i mogę


W komfortowej sytuacji są mamy, które mają doskonałe predyspozycje do karmienia piersią - odpowiedni kształt brodawek, odpowiednią wielkość piersi, a do tego jeszcze ich dziecko właściwie chwyta brodawkę i nie ma żadnych problemów z przyswajaniem pokarmu. Jeżeli przy tym maluszek dobrze się najada i przesypia całe noce, jest po prostu idealnie. Takie kobiety nie są świadome, co to znaczy mieć problemy z karmieniem piersią, co to znaczy ból, nieprzespane noce… Kto by w takiej sytuacji z własnej nieprzymuszonej woli chciał rezygnować z karmienia piersią?


 

Nie chcę i nie muszę


 

Coraz więcej kobiet ma odwagę zrezygnować z karmienia piersią. Powody takiej decyzji są różne - od problemów z karmieniem piersią po zupełnie egoistyczne pobudki. Jak się okazuje nie dla każdej kobiety karmienie to cudowny moment, którym chciałaby się cieszyć jak najdłużej. Tulić dziecko, kołysać, mówić do niego można przy każdej innej okazji. Wcale nie musi to być moment karmienia. Poza tym, karmiąc dziecko sztucznie też można je wziąć na ręce i przytulić. Karmienie mlekiem modyfikowanym daje kobietom niezależność. Daje także możliwość podziału ról i angażowania w czynność karmienia także taty, niani, babci…

 

To Ty podejmujesz decyzję. Co prawda najważniejsze jest dobro Twojego dziecka, ale pamiętaj, że Ty też w kwestii sposobu karmienia możesz mieć coś do powiedzenia.

 

Więcej porad oraz artykułów dotyczących karmienia piersią oraz karmienia mlekiem modyfikowanym znajdziesz na zdrowystartwprzyszlosc.pl

Login to post comments

Wyraź opinię

Błyszczyk czy szminka?
Co wolisz?
 
 
Kategoria: Makijaż

Warto przeczytać

Kalkulator ciąży i porodu
Jeśli straciłaś rachubę i nie wiesz który to ty[...]
Czy można pić kawę w ciąży
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, w któr[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Kalkulator i kalendarz dni płodnych oraz owulacji
Kalkulator dni płodnych - owulacji, generuje 6 przydatnyc[...]
Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Torby reklamowe View the latest post
Mnie osobiście pomysł z torbami reklamowymi bardzo...

Re: Oświadczyny marzeń View the latest post
Oświadczyny jak z bajki to marzenie każdej kobiety....

Re: Oszczędzanie wody i prądu? View the latest post
Jeżeli chcecie nieco zaoszczędzić na rachunkach za...

Re: Pomysł na biznes? View the latest post
Pomysłów na biznes tak naprawdę może być cała masa....

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM