Imieniny: Antoniego JanaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]

Popularne

39 Tydzień ciąży
W 39 tygodniu ciąży przyszła mama może mieć zmienne n[...]
40 tydzień ciąży
W tym tygodniu niektóre kobiety mogą już przytuli[...]
piątek, 07 sierpnia 2015 13:49

Gimnastyka w ciąży

Napisane przez  SK
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do gimnastykowania się, czy wręcz przeciwnie oraz jakie ewentualnie ćwiczenia wykonywać w czasie ciąży i w czym to może pomóc ciężarnej?

 

Gimnastyka, nie sport wyczynowy, jest codzienną zdrową aktywnością, która każdemu człowiekowi może przynieść wiele korzyści. Ciąża nie zmienia tej zasady, dlatego panie oczekujące dziecka mogą i powinny się regularnie gimnastykować, co pozytywnie wpłynie na ich kondycję, mięśnie odgrywające najważniejsze role podczas samego porodu, a także na samopoczucie. Tylko w nielicznych przypadkach ciąż wysokiego ryzyka lekarz może zalecić powstrzymywanie się od aktywności fizycznej. Ale po kolei…

 

Ciąża i gimnastyka – korzyści

 

W czasie ciąży wiele dobrego – i mamie i jej dziecku - przynoszą już nawet same spacery lub inne naturalne, codzienne aktywności fizyczne. Jeśli dołożyć do tego jeszcze regularnie wykonywane ćwiczenia, dobrane specjalnie pod kątem kobiet w ciąży, korzyści się zwielokrotniają. Ruch działa bowiem pozytywnie na przeciążony kręgosłup kobiety. Pomaga zniwelować nieco ból mięśni pleców i zmniejszyć tym samym ogólny dyskomfort wywołany zmianą środka ciężkości w sylwetce. Gdy ciężarna się rusza, lepiej pracują jej narządy wewnętrzne – zwłaszcza te w układzie pokarmowym, dzięki czemu można uniknąć – dość częstych w czasie ciąży – kłopotów z zaparciami. Lepsze jest też krążenie, więc zmniejsza się szansa na powstawanie żylaków na nogach czy obrzęków w kostkach. Wzmacniają się wszystkie mięśnie, szczególnie te najistotniejsze podczas ciąży i potem – w momencie porodu. Do tego, jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, w organizmie ciężarnej wydzielają się „hormony szczęścia”, zatem automatycznie poprawia się – poza kondycją fizyczną – także psychiczna. Kobieta znacznie lepiej się czuje pod każdym względem.

 

Ciąża i dobór ćwiczeń

 

Oczywiście gimnastyka gimnastyce nierówna. Inne ćwiczenia można i trzeba wykonywać na początku ciąży, inne będą bardziej wskazane na przykład w ciąży zaawansowanej. Zestaw indywidualny może zalecić ciężarnej jej położnik, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, czyli wskazania i przeciwwskazania istotne w przypadku tej konkretnej pacjentki. Jeśli nie ma takiego indywidualnego zestawu i żadnych szczególnych zaleceń, warto wybrać coś dla siebie spośród poniższych przykładów ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Są to propozycje wzmacniające mięśnie miednicy i pleców, rozciągające mięśnie nóg, ćwiczenia bioder i tułowia, a także gimnastyka stóp i kostek. Wszystko to, co najbardziej istotne z punktu widzenia ciężarnej.

 

Ćwiczenie 1

 

Siad prosty. Ręce podparte z tyłu. Ćwiczenie polega na wysunięciu miednicy do przodu, uniesieniu pośladków i napięciu mięśni na krótką chwilę. Powrót do pozycji wyjściowej. Powtórka. I znowu. Seria może składać się z kilku albo kilkunastu powtórzeń. Zależy to między innymi od kondycji ciężarnej.

 

Ćwiczenie 2

 

Klęk. Ręce podparte. Plecy uniesione. Brzuch wciągnięty. To ćwiczenie zwane „kocim grzbietem”. Pozycję należy utrzymać przez chwilę, po czym opuścić na kilka sekund plecy, ale przy ciągle napiętym brzuchu, znowu przytrzymać. Tu także wykonuje się kilka ewentualnie kilkanaście powtórek, zależnie od potrzeb i możliwości ciężarnej.

 

Ćwiczenie 3

 

Pozycja stojąca. Plecy przy ścianie. Stopy rozstawione. Nogi powoli zginają się aż do napięcia mięśni ud. W tym momencie należy przytrzymać tę pozycję przez kilkanaście – do 20 sekund. Potem wyprost i powtórka ćwiczenia (5 – 10 razy).

 

Ćwiczenie 4

 

Siad prosty. Stopy lekko uniesione nad podłożem wykonują krążenia. Odpoczynek. I znowu.

 

Ćwiczenie 5

 

Pozycja leżąca. Jedna noga wyprostowana, druga przyciągnięta do klatki piersiowej. Należy chwilę wytrzymać w tej pozycji, rozluźnić mięśnie, odpocząć chwilę i powtórzyć ćwiczenie, zmieniając nogę.

 

***

 

Wykonując gimnastykę należy pamiętać, że wysiłek ten z pewnością zaprocentuje podczas porodu i później – w okresie połogu. To dobra motywacja! Wszystko pójdzie szybciej i pewnie też mniej boleśnie. Nie wolno jednak dopuścić do tego, aby się przeforsować. Nie wszystkie ćwiczenia trzeba wykonywać od razu, a liczba powtórzeń też może się zwiększać stopniowo – to sprawa indywidualna, zależna między innymi od kondycji fizycznej kobiety, od tego czy przed ciążą uprawiała jakiś sport, prowadziła aktywny czy raczej siedzący tryb życia etc., a zatem… ćwiczenia w ciąży – TAK, ale z głową. 

 

Więcej informacji na ten i inne tematy związane z ciążą znajdzie się na http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/ciaza.html

Login to post comments

Wyraź opinię

Jeśli torebka to tylko
 
 
 
 
 
 
 
Kategoria: Moda

Warto przeczytać

Kalkulator ciąży i porodu
Jeśli straciłaś rachubę i nie wiesz który to ty[...]
Czy można pić kawę w ciąży
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, w któr[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Kalkulator i kalendarz dni płodnych oraz owulacji
Kalkulator dni płodnych - owulacji, generuje 6 przydatnyc[...]
Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Najnowsze komentarze:

Łóżka z materacem View the latest post
Szukacie dobrych łózek? Polecam zerknąć na tę ofertę...

Re: Gospodarcza budowa domu View the latest post
Polecam wybrać firmę Mawit, w ich ofercie znajduje...

Okna - sklep View the latest post
Nie wiesz gdzie kupić profesjonalne okna? Zdecydowanie...

Kwas hialuronowy View the latest post
Gdybyście szukali profesjonalnego gabinetu w którym...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM