Imieniny: Tomasza MaurycegoKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]

Popularne

39 Tydzień ciąży
W 39 tygodniu ciąży przyszła mama może mieć zmienne n[...]
40 tydzień ciąży
W tym tygodniu niektóre kobiety mogą już przytuli[...]
wtorek, 29 września 2015 00:28

Czym jest ulewanie?

Napisane przez  SK
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Obserwując swoje nowonarodzone maleństwo, któremu wylatuje z buzi pokarm, wielu rodziców panikuje i udaje się do lekarza pediatry, będąc przekonanym, iż w grę wchodzi zatrucie pokarmowe lub groźna choroba układu trawienia. Tymczasem, może się okazać, że jest to wyłącznie normalna i niegroźna dolegliwość, nazywana potocznie ulewaniem, która pojawia się u wszystkich małych dzieci. 

 

Ulewanie jest więc niczym innym, jak delikatnym cofnięciem się pokarmu z układu trawiennego – rodzice mogą zaobserwować je jako wypływający płyn z ust dziecka, przypominający konsystencją mleko. Zwrócony pokarm pachnie często kefirem. Specyficzny zapach związany jest zazwyczaj z tym, że pokarm ten został już częściowo strawiony przez maluszka.

 

Nie należy tej dolegliwości powstrzymywać lub próbować zmuszać malucha do zaprzestania ulewania, ponieważ jest to zdrowy odruch fizjologiczny. Można jedynie przetrzeć maleństwu buzię chusteczką lub pieluszką, by nie zabrudziło sobie ubranek. Ulewanie może pojawiać się nawet kilka razy w ciągu dnia – jest dla dziecka całkowicie bezbolesne. Nie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia maluchów. 

 

Ulewanie może występować zarówno przy karmieniu mlekiem matki czy też modyfikowanymi odmianami, jak mleko ar. Ulewanie może występować zarówno po spożyciu przez maluszka pokarmu, jak i w jego trakcie. Nie jest jednak równoznaczne z pojawieniem się jakichkolwiek poważnych problemów zdrowotnych. Ulewanie występuje zazwyczaj na początku okresu niemowlęcego, a kończy się, gdy maluszek będzie próbował samodzielnie siadać. Pozycja siedząca lub podpierająca się nie musi koniecznie oznaczać końca ulewania, jednak dzieje się tak w przeważającej liczbie przypadków. Utracona ilość pokarmu nie przekracza zazwyczaj dwóch łyżeczek mleka, dlatego ulewanie nie przypomina ataków wymiotów. Warto zauważyć, że to, iż dziecku się ulewa, nie powinno powodować spadków łaknienia, zmniejszenia wagi czy zmniejszyć uczucia sytości maleństwa. Dziecko powinno normalnie przybierać na wadze – sprawdzić to możemy chociażby poprzez regularne kontrole w przychodniach pediatrycznych. Kiedy więc powinna się rodzicom zapalić przysłowiowa „alarmowa lampka”? Należy zgłosić się na konsultację lekarską, gdy maluszek zaczyna niebezpiecznie pokasływać, traci zbyt duże ilości pokarmu czy jest zbyt szczupły. Zdarza się, że ulewający się pokarm ma niepokojący kolor: brązowy lub zielony. Powyższe objawy mogą świadczyć o poważnych problemach układu trawiennego u malucha, dlatego pomoc pediatry jest wtedy niezbędna.

 

 

 

Czym może być spowodowane ulewanie?

 

Do najczęstszych przyczyn występowania ulewania zalicza się nieodpowiednie lub niepełne wykształcenie układu trawiennego oraz nieodpowiednie jedzenie – zdarza się, iż maluchy są tak głodne, że zbyt szybko spożywają posiłki (mleko matki lub mleko ar), nabierając tym samym dużo powietrza. Rodzice powinni obserwować, w jaki sposób maluch przełyka pokarm i jakie ilości spożywa w danym momencie. Nie można wreszcie zapomnieć o problemie przejadania się – pokarm czasem ulewa się, ponieważ rodzice starają się zmusić maluszka, by zjadł ponad miarę swoich możliwości, co również mogłoby być dla niego niebezpieczne. Warto o tym pamiętać.

 

Czym ulewanie różni się od refluksu?

 

Refluks żołądkowy, w przeciwieństwie do ulewania się, jest już poważną dolegliwością, która może powodować bóle brzucha i złe samopoczucie maleństwa. Wywołują go chociażby: nadkwaśność, alergie pokarmowa lub podrażnienie czy zapalenie błon śluzowych żołądka. Przy ulewaniu, o czym wspomniano wyżej, maleństwo traci niewielkie ilości pokarmu, podczas gdy przy refluksie pojawiają się długie i męczące wymioty. Ponadto, w trakcie refluksu pokarm nie wypływa powoli, ale bardzo szybko i agresywnie. Zwracanie pokarmu pojawia się po każdym spożyciu pokarmu, więc może być dla dziecka kłopotliwym. Za objawy refluksu można także uznać niechęć malucha do spożywania pokarmów i odpoczywania w pozycji leżącej. Gdyby podobne objawy przedłużały się i nasilały, należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić lekarza pediatrę.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Który serial lubisz
Który serial lubisz
 
Klan (0 głosy)
 
M jak Miłość (2 głosy)
Kategoria: Hobby

Warto przeczytać

Kalkulator ciąży i porodu
Jeśli straciłaś rachubę i nie wiesz który to ty[...]
Czy można pić kawę w ciąży
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, w któr[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Kalkulator i kalendarz dni płodnych oraz owulacji
Kalkulator dni płodnych - owulacji, generuje 6 przydatnyc[...]
Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Parca jako niania View the latest post
A nie myślałyście o tym, że zamiast niani, warto pomyśleć...

Portale randkowe View the latest post
Cześc, korzystacie z portali randkowych? Według mnie...

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM