poniedziałek, 06 lutego 2017 23:36

Czy można pić kawę w ciąży

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, w którym powinna szczególnie na siebie uważać, gdyż to od jej zachowania zależy nie tylko własne zdrowie, ale również zdrowie nienarodzonego dziecka. Dlatego też warto wystrzegać się pewnych produktów, których spożywanie może mieć negatywne skutki dla malucha. Jednym z „produktów pod szczególnym nadzorem” jest kawa – rozważmy wszystkie za i przeciw picia kawy  w trakcie ciąży.

 

Co jest dobrego w kawie?

 

Dla zwyczajnego (traktując ciążę jako stan nadzwyczajny) człowieka, kawa jest świetnym dopingiem – zawarta w niej kofeina przyspiesza pracę serca, przez co tlen transportowany z hemoglobiną szybciej dociera do mózgu i w efekcie mamy więcej energii do działania. A przecież kobiety w ciąży potrzebują dodatkowego wigoru – dlaczego więc nie pić dużej ilości kawy?


Czas na minusy

 

Ta sama kofeina, która wspomaga pracę układu krwionośnego, utrudnia wchłanianie magnezu i wapnia, a jakiekolwiek niedobory mikroelementów czy witamin mają niekorzystny wpływ na zdrowie zarówno matki jak i dziecka (przykładowo brak wapnia może spowodować u matki kruchość kości i wypadanie zębów, natomiast u dziecka trudność w prawidłowym wykształceniu kośćca, co może skutkować w przyszłości krzywicą i opóźnionym ząbkowaniem).

 

Warto pamiętać, że WSZYSTKO, co spożywa matka w mniejszym lub większym stopniu przenika do organizmu dziecka, toteż nadmiar kofeiny, która delikatnie pobudza matkę, może spowodować u dziecka zaburzenia akcji serca i drgawki. Może stać się to przyczyną poronienia lub niskiej masy urodzeniowej dziecka (spowodowanej przedwczesnym porodem), a to z kolei wiąże się z szeregiem powikłań. Dodatkowo kawa ma działanie moczopędne, co w razie niedostarczania odpowiedniej ilości płynów może skutkować zaburzeniami elektrolitowymi i odwodnieniem.

 

Nie wytrzymam bez kawy!

 

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez czarnego napoju, wypijaj maksymalnie dwie filiżanki słabej kawy przyrządzanej w ekspresie, dolewając dużą ilość mleka (uzupełnisz wapń). Pamiętaj jednak, że maksymalnie możesz spożyć do 200mg kofeiny dziennie, więc najlepiej przerzuć się na kawę zbożową lub bezkofeinową. Pamiętaj jednak o zdrowym rozsądku i zamiast kolejnej filiżanki kawy przygotuj sobie kubek ziołowej herbaty – wyjdzie wam to na zdrowie!

W górę