Imieniny: Marka GabrielaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
poniedziałek, 16 stycznia 2012 21:22

8 Tydzień ciąży

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Siódmy tydzień ciąży zakończył się w ten sposób, iż główka i twarzoczaszka zarodka rozpoczęła intensywny rozwój, podobnie jak jego mózg, który powiększa swoje rozmiary i tworzy nerwy odpowiadające za wzrok. Na razie są one widoczne w postaci niewielkich wypustek po bokach głowy, w czasie rozwoju ciąży przejdą na przód twarzy. Dodatkowo wydłużają się kończyny, na razie przypominające wyglądem małe płetwy.

Przebieg 8 tygodnia ciąży

 

W siódmym tygodniu ciąży doszło do wykształcenia początkowych nerwów wzrokowych. W ósmym tygodniu pojawia się mała, ciemna wypustka w okolicach szyi. Jest to ucho wewnętrzne, które odpowiedzialne jest za słuch oraz równowagę. Jako że zmysł równowagi wykształca się już w 8 tygodniu ciąży, to zarodek szybko reaguje na zmiany położenia i ruch matki.

 

Co jest bardzo istotne – właśnie w 8 tygodniu ciąży zarodek przestaje być określany tym mianem, od tego momentu można go nazywać płodem. Wyznacznikiem „zmiany nazwy” jest rozpoczęcie tworzenia się szkieletu. Z gęstniejącej tkanki mięśniowej wytwarzają się „kości”, które jak na razie są chrzęstne, dopiero później zaczną twardnieć i nabierać dużej wytrzymałości. Co ciekawe – początkowy kręgosłup ma grubość szpilki, a żebra grubość włosa.

 

Rozpoczęte w siódmym tygodniu ciąży kształtowanie oczu już powoli się kończy – zawierają już pigment, który po dwóch, trzech miesiącach od porodu stanie się właściwym kolorem tęczówek. Zaczynają rosnąć powieki, więc oczy pozostaną osłonięte – otworzą się dopiero około dwudziestego ósmego tygodnia ciąży.

 

Co odczuwa mama?

 

Kobieta w ósmym tygodniu ciąży ciągle jest ospała i zmęczona, niestety ogrom zmian w jej ciele, jak i kształtowanie nowego organizmu pochłania wiele energii. Należy pamiętać o zdrowym odżywianiu zgodnie z zasadą „nie jedz za dwoje, jedz dla dwóch” – nie liczy się podwójna ilość spożywanych pokarmów, ale ich jakość i zawartość składników odżywczych, witamin. Jeśli martwisz się, że już rośnie ci brzuch – przestań się przejmować, jeśli zbadasz swój brzuch dokładniej, przy delikatnym ucisku wyczujesz powiększającą się macicę – aktualnie powinna być niewiele większa niż piłeczka tenisowa.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Czy uważasz, że studia są potrzebne aby zrobić karierę?
 
 
 
Kategoria: Edukacja
Najnowsze komentarze:

Re: Sukienka ślubna View the latest post
Trochę zbyt ogólne pytanie - przecież to jest zależne...

Re: Ile kosztować może ślub? View the latest post
Dziwne trochę pytanie bo tak jeden sobie zamówi zespół...

Zabawki na Wielkanoc View the latest post
Gdybyście szukali pomysłu na prezent dla dziecka na...

Szkoła coachów View the latest post
Nie wiesz gdzie znaleźć profesjonalnego coacha? Polecam...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM