Imieniny: Marka GabrielaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
poniedziałek, 16 stycznia 2012 20:12

7 Tydzień ciąży

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szósty tydzień ciąży był bardzo wyczerpującym czasem zarówno dla zarodka jak i matki, gdyż doszło do wielu zmian – utworzyły się zalążki prawie wszystkich układów m.in. pokarmowego i krwionośnego, ukształtowało się serce i pompuje ono krew, stworzyła się także bardzo ważna struktura jaką jest łożysko.

Rola łożyska

 

Łożysko jest tworem, który ukształtował się zarówno z komórek zarodka jak i tkanek matki – z zewnętrznej, matczynej strony jest to silnie ukrwiona błona śluzowa macicy, od strony wewnętrznej, zarodkowej, jest to zewnętrzna warstwa komórek otaczających silnie rozwijający się zarodek. Łożysko jest z obu stron silnie unaczynione, jednak krew matki i płodu nie miesza się – zachodzi między nimi tylko do wymiany substancji. Matka przekazuje substancje odżywcze, przeciwciała, witaminy i tlen do wnętrza łożyska, natomiast płód oddaje mocznik i dwutlenek węgla. Dzięki temu płód może się intensywnie rozwijać, nie korzysta już z woreczka żółciowego, który był dotychczasowym „zbiornikiem” substancji odżywczych – pobiera je bezpośrednio od matki.

 

Przebieg siódmego tygodnia ciąży

 

Głowa zarodka już znacznie rośnie i w związku z tym zaczynają się kształtować jej przednia część – powstają łuki skrzelowe, z których ukształtuje się twarzoczaszka, mięśnie twarzy, jak również większość jamy ustnej – podniebienie i język. Mózg, z zawiniętej części cewy nerwowej zaczyna się powiększać i „pączkować”, pojawiają się wyraźne wyrostki nerwów wzrokowych. Jak na razie znajdują się one po bokach głowy, w dalszym rozwoju ciąży przesuną się na przód.

 

Zalążki rąk i nóg zaczynają się stopniowo wydłużać, aktualnie przypominają płetwy. Rozdział na śródręcze czy środkową część stopy, jak i palce na razie nie są wyraźnie widoczne.

 

Rady dla przyszłej mamy

 

Jak pewnie zauważyłaś, w związku z burzą hormonalną w twoim organizmie, na ciele (głównie na twarzy) mogą pojawić się wypryski, możesz czuć się zmęczona i ospała, mieć częste wahania nastrojów. Radą na to jest sporo ruchu na świeżym powietrzu, co z pewnością cię odstresuje i uspokoi. Niestety, ciąża to nie tylko same plusy, to także bardzo męczący czas dla zarówno ciała, jak i psychiki.

 

 

Login to post comments

Wyraź opinię

W czasie miesiączki używam
 
 
 
Kategoria: Kobieta
Najnowsze komentarze:

Re: Sukienka ślubna View the latest post
Trochę zbyt ogólne pytanie - przecież to jest zależne...

Re: Ile kosztować może ślub? View the latest post
Dziwne trochę pytanie bo tak jeden sobie zamówi zespół...

Zabawki na Wielkanoc View the latest post
Gdybyście szukali pomysłu na prezent dla dziecka na...

Szkoła coachów View the latest post
Nie wiesz gdzie znaleźć profesjonalnego coacha? Polecam...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM