Imieniny: Anety BogdanaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
poniedziałek, 16 stycznia 2012 20:12

7 Tydzień ciąży

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Szósty tydzień ciąży był bardzo wyczerpującym czasem zarówno dla zarodka jak i matki, gdyż doszło do wielu zmian – utworzyły się zalążki prawie wszystkich układów m.in. pokarmowego i krwionośnego, ukształtowało się serce i pompuje ono krew, stworzyła się także bardzo ważna struktura jaką jest łożysko.

Rola łożyska

 

Łożysko jest tworem, który ukształtował się zarówno z komórek zarodka jak i tkanek matki – z zewnętrznej, matczynej strony jest to silnie ukrwiona błona śluzowa macicy, od strony wewnętrznej, zarodkowej, jest to zewnętrzna warstwa komórek otaczających silnie rozwijający się zarodek. Łożysko jest z obu stron silnie unaczynione, jednak krew matki i płodu nie miesza się – zachodzi między nimi tylko do wymiany substancji. Matka przekazuje substancje odżywcze, przeciwciała, witaminy i tlen do wnętrza łożyska, natomiast płód oddaje mocznik i dwutlenek węgla. Dzięki temu płód może się intensywnie rozwijać, nie korzysta już z woreczka żółciowego, który był dotychczasowym „zbiornikiem” substancji odżywczych – pobiera je bezpośrednio od matki.

 

Przebieg siódmego tygodnia ciąży

 

Głowa zarodka już znacznie rośnie i w związku z tym zaczynają się kształtować jej przednia część – powstają łuki skrzelowe, z których ukształtuje się twarzoczaszka, mięśnie twarzy, jak również większość jamy ustnej – podniebienie i język. Mózg, z zawiniętej części cewy nerwowej zaczyna się powiększać i „pączkować”, pojawiają się wyraźne wyrostki nerwów wzrokowych. Jak na razie znajdują się one po bokach głowy, w dalszym rozwoju ciąży przesuną się na przód.

 

Zalążki rąk i nóg zaczynają się stopniowo wydłużać, aktualnie przypominają płetwy. Rozdział na śródręcze czy środkową część stopy, jak i palce na razie nie są wyraźnie widoczne.

 

Rady dla przyszłej mamy

 

Jak pewnie zauważyłaś, w związku z burzą hormonalną w twoim organizmie, na ciele (głównie na twarzy) mogą pojawić się wypryski, możesz czuć się zmęczona i ospała, mieć częste wahania nastrojów. Radą na to jest sporo ruchu na świeżym powietrzu, co z pewnością cię odstresuje i uspokoi. Niestety, ciąża to nie tylko same plusy, to także bardzo męczący czas dla zarówno ciała, jak i psychiki.

 

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Marzę o nocy z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kategoria: Miłość i sex
Najnowsze komentarze:

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Re: podróżowanie z dziećmi View the latest post
Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla typowych...

Re: Ból głowy View the latest post
Środków które pozwalają zwalczyć taką dolegliwość jest...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM