wtorek, 24 kwietnia 2012 18:15

40 tydzień ciąży

Napisane przez  Małgorzata Florków
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W tym tygodniu niektóre kobiety mogą już przytulić swoją pociechę na, którą czekały dziewięć długich miesięcy. Jednak nie wszystkie dzieci rodzą się w 40 tygodniu ciąży. Skurcze oraz duża ilość wodnistej wydzieliny z pochwy oznacza , że niezwłocznie należy zgłosić się do szpitala, ponieważ są  to pierwsze symptomy porodu.

Jak zmienia się ciało kobiety?

 

W 40 tygodniu ciąży, czyli tym ostatnim brzuszek przyszłej mamy osiągnął już maksymalny rozmiar,  a ona sama czuje się zmęczona w wyniku uczucia ciężkości i stresu wynikającego ze zbliżającego się porodu. W tym tygodniu kobiety odczuwają lek oraz zdenerwowanie, ponieważ poród może rozpocząć się każdej chwili. Większość kobiet w czterdziestym tygodniu ciąży wyszukuje pierwszych sygnałów porodu do, których należy  wzmożona ilość wodnistej wydzieliny o kolorze lekko zielonym lub różowym, czyli wody płodowe. Do symptomów porodu zalicza się również regularne skurcze.

 

Rozwój malucha

 

 

Po długich tygodniach w brzuszku mamy maluch jest już w pełni ukształtowany , a jego rozwój się zakończył. Jednak to nie koniec ważnych zmian, podczas porodu zajdą one w płucach oraz sercu malucha. Gdy dziecko znajduje się w brzuszku swojej mamy dzięki łożysku następuje wymiana tlenu oraz dwutlenku węgla. W momencie, gdy maleństwo pojawia się na świecie dzięki pierwszemu oddechowi w jego płucach krew natlenia się  w wyniku czego dziecko zacznie prawidłowo oddychać.  Maluch jest już w pełni podobny do noworodka, który po długich oczekiwaniach niedługo pojawi się na świecie. Mała ilość miejsca w brzuszku mamy powoduje, że jej pociecha musi być cały czas skulona.  Po porodzie dziecko czuje się bezpiecznie w pobliżu swojej mamy, dlatego też lubi się do niej przytulać. Maluszek ma już około pięćdziesięciu dwóch centymetrów i waży mniej więcej 3, 4 kg. W czterdziestym tygodniu ciąży dziecko obraca główkę na boki oraz wierci się pomimo znacznie ograniczonych ruchów.

 

Wygląd noworodka

 

Zaraz po przyjściu na świat dziecko ma zniekształconą główkę, jednak jest to tylko stan przejściowy, który wynika z przejścia malucha przez ciasny kanał rodny kobiety. Maluch jest pokryty krwią oraz mazią płodową, której zadaniem była ochrona jego organizmu w brzuchu mamy. Na skórze dziecka mogą występować suche plamki lub wysypka, która jest przejściowa.

 

W górę