Imieniny: Anety BogdanaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
poniedziałek, 23 kwietnia 2012 09:57

30 tydzień ciąży

Napisane przez  Małgorzata Florków
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W 30 tygodniu ciąży pęcherz przyszłej mamy jest ściśnięty co skutkuje potrzebą częstszego oddawania moczu, a jej piersi są już przygotowane do produkcji pokarmu. Pomimo coraz mniejszej ilości miejsca w brzuszku w organizmie dziecka zachodzi wiele bardzo ważnych zmian min: wykształca się zmysł węchu.

Zmiany w ciele przyszłej mamy

 

W tym tygodniu kostki mogą zacząć puchnąć. Dolegliwość ta może się nasilać w szczególności  wtedy , gdy na dworze panuje upał. Dziecko z tygodnia na tydzień staje się coraz większe, a jego główka naciska na pęcherz moczowy co skutkuje częstszymi wizytami w toalecie. Piersi stały się znacznie wrażliwsze, ponieważ są już przygotowane do produkcji mleka. Przyszła mama może odczuwać duże zmęczenie, które jest wynikiem coraz większego brzucha znacząco utrudniającego poruszanie się oraz leżenie. Kobieta będąca w trzydziestym tygodniu ciąży powinna zwracać uwagę na odpowiedni wypoczynek, gdyż w tym okresie ciąży działa on wyjątkowo korzystnie. Przyszła mama może zacząć się  bardziej pocić podczas nocy. Większość kobiet będących w trzydziestym tygodniu ciąży odczuwa silne zmęczenie i uporczywą zgagę.

 

Rozwój dziecka

 

W 30 tygodniu ciąży rozwijają się mięśnie , płuca, a także system immunologiczny malucha. Dziecko przez łożysko otrzymało już niezbędne przeciwciała, których zadaniem jest ochrona jego organizmu przed infekcjami oraz innymi chorobami. Z tygodnia na tydzień szkielet dziecka staje się coraz twardszy, a zmiany  w mózgu wciąż zachodzą. W tym okresie ciąży u dziecka zaczyna wykształcać się zmysł węchu pomimo tego, że obecnie znajduje się on  w środowisku wodnym. Na powierzchni mózgu malucha pojawiają się marszczenia co powoduje zwiększenie objętości tkanki mózgowej. W trzydziestym tygodniu ciąży szpik kostny zaczyna produkować czerwone krwinki.

 

Jak wygląda maluch?

 

Dziecko jest ułożone głową w dół, a jego kolana są  podkurczona do klatki piersiowej. Maluch wyraźnie się zaokrąglił, ponieważ zwiększyła się  ilość tkanki tłuszczowej. Skóra dziecka jest gładka, ale wciąż pokryta tłustą i białą mazią. Maluch w trzydziestym tygodniu ciąży waży już około półtora kilograma i mierzy czterdzieści pięć centymetrów łącznie z wyprostowanymi nóżkami. Pomimo małej ilości miejsca w brzuszku mamy dziecko nadal przeciąga się, kopie oraz przeciąga paluszkami po ścianach macicy.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Jeśli ciasto domowej roboty, to tylko
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kategoria: Kulinaria
Najnowsze komentarze:

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Re: podróżowanie z dziećmi View the latest post
Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla typowych...

Re: Ból głowy View the latest post
Środków które pozwalają zwalczyć taką dolegliwość jest...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM