Imieniny: Anety BogdanaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
środa, 04 stycznia 2012 11:35

3 Tydzień ciąży

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W ostatnim artykule dotyczącym rozwoju ciąży tydzień po tygodniu, doszliśmy do momentu, kiedy to organizm matki jest w pełni przygotowany do owulacji, a więc uwolnienia komórki jajowej z dojrzałego pęcherzyka Graffa, dzięki wpływowi hormonu folikulotropowego i luteinizującego. 

 

3 tydzień ciąży

 

Oczywiście rozpoczyna się wcześniej wspomnianą owulacją – komórka jajowa jest już w pełni przygotowana do przyjęcia plemnika i następnie przekształcenia się w zarodek. Zostaje ona „wciągnięta” przez lejek jajowodu i tam też pozostaje do czasu, kiedy dotrze do niej komórka rozrodcza męska. Warto pamiętać, że jajeczko żyje tylko przez 24 godziny.

 

Droga do komórki jajowej

 

Spojrzyjmy na zapłodnienie od strony plemnika. Wnikając do pochwy podczas stosunku seksualnego, komórka męska stara się dotrzeć do macicy. Jednakże przez większość czasu trwania cyklu nie ma szans na wniknięcie dalej, gdyż wejście do macicy chroni bardzo gęsta warstwa śluzowa, mająca na celu ochronę przed drobnoustrojami i właśnie wnikaniem plemników. Dlatego też gromadzą się one przed wejściem do macicy i „czekają na odpowiedni moment”, a więc przerzedzenie śluzu podczas owulacji. Mogą sobie na to „pozwolić”, gdyż żyją zdecydowanie dłużej niż komórki jajowe, bo około czterech do sześciu dni. Kiedy śluz się przerzedzi, część plemników wniknie dalej, by poprowadzić „wędrówkę” ku komórce jajowej znajdującej się w jajowodzie – w międzyczasie ich liczba znów znacznie się zmniejsza (spowodowane jest to kwaśnym środowiskiem jajowodu).

 

I w końcu! Jeden najsilniejszy i najszybszy plemnik wnika do komórki jajowej, ta natychmiast tworzy szczelną, nieprzenikalną dla innych plemników otoczkę i możemy już stwierdzić, iż komórka jajowa została zapłodniona. Łączy się materiał genetyczny obydwu komórek i zygota (gdyż tak możemy nazwać zapłodnioną komórkę jajową) zaczyna się dzielić (mnożyć liczbę komórek – z jednej powstają dwie, następnie cztery, osiem itd.) Po upływie tygodnia przypomina kształtem malinę, choć cała zmieściłaby się na główce szpilki – składa się tylko z kilkudziesięciu komórek. Przemieszcza się z jajowodu do macicy, by w czwartym tygodniu ciąży móc się w niej zagnieździć i pozostać tam aż do porodu.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Nowe edycje klasycznych zapachów
Czy jesteś za tym, aby klasyki takie jak No. 5, Samsara czy Shalimar za sprawą nowych edycji były dostosowywane do "wymagań" XXI wieku?
 
 
 
Kategoria: Perfumy
Najnowsze komentarze:

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Re: podróżowanie z dziećmi View the latest post
Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla typowych...

Re: Ból głowy View the latest post
Środków które pozwalają zwalczyć taką dolegliwość jest...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM