Imieniny: Tomasza MaurycegoKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
środa, 18 kwietnia 2012 16:13

26 Tydzień ciąży

Napisane przez  Małgorzata Florków
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Od podatku ciąży do dwudziestego szóstego tygodnia przyszła mama mogła przytyć nawet dziesięć kilogramów. W tym tygodniu mogą pojawić się bóle kręgosłupa wynikające z coraz większego brzuszka, który coraz bardziej ciąży.

Nieustające zmiany

 

Mniej więcej na wysokość sześciu centymetrów nad pępkiem można wyczuć dno macicy przyszłej mamy. Od początku ciąży do dwudziestego szóstego tygodnia kobieta może przybrać od siedmiu do dziesięciu kilogramów. Wielkość brzuszka zależy od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. Jednak w wyniku jego ciągłego powiększania się mogą pojawić się dolegliwości bólowe  w okolicy pleców. W 26 tygodniu ciąży piersi przyszłej mamy są pełne, a z brodawek może pojawić się wyciakająca żółta wydzielina.

 

Odczucia przyszłej mamy

 

W tym tygodniu przyszła mama może stresować się zdrowiem swojej pociechy. Czasami mogą pojawić się skurcze, a także napięcia w okolicach miednicy, bóle nóg i krzyża. Wszystkie te dolegliwości są wynikiem powiększającej się macicy, która uciska na pęcherz moczowy, odbytnicę oraz jelita. Ruchy dziecka są coraz silniejsze, dlatego też mogą pojawić się bóle żeber.

 

Jak rozwija się dziecko?

 

W tym tygodniu dojrzewa już układ nerwowy maleństwa, a w szczególności komórki kory mózgowej, które odpowiadają za świadomość. Mózg dziecka staje się coraz większy, a z jego komórkami zaczynają łączyć się obwody nerwowe.  W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży zaczyna rozwijać się gładka powierzchnia mózgu, a także wypukłości oraz wgłębienia, które mają znaczny wpływ na powiększenie powierzchni mózgu. Włókna nerwowe maleństwa otacza substancja tłuszczowa, czyli mielina dzięki, której możliwe jest szybsze wysyłanie sygnałów nerwami. W wyniku tego zwiększa się zdolność dziecka do zapamiętywania, uczenia się, a także poruszania. W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dzidziuś po raz pierwszy może otworzyć oczy, a w jego nosku otwierają się nozdrza. Dzięki temu maluch może rozpocząć ćwiczenia oddychania za pomocą płuc oraz mięśni.  W tym tygodniu skóra dziecka ma już lekko różowy odcień i nie jest już półprzeźroczysta. Pod skórą zaczyna gromadzić się cieniutka warstwa tkanki tłuszczowej. Maluch waży już około dziewięciuset gram i mierzy około dwadzieścia trzy centymetry w pozycji skulonej. Dziecko nadal porusza się swobodnie, jednak w wyniku jego rozwoju coraz częściej dotyka ścianek brzucha swojej mamy. W tym tygodniu przyszła mama może poczuć jak jej dziecko zaczyna kopać nóżkami.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Co sądzisz o ciążowej kreacji Anny Muchy?
 
 
 
 
Kategoria: Moda
Najnowsze komentarze:

Re: Parca jako niania View the latest post
A nie myślałyście o tym, że zamiast niani, warto pomyśleć...

Portale randkowe View the latest post
Cześc, korzystacie z portali randkowych? Według mnie...

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM