Imieniny: Juliusza LukaszaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
środa, 04 stycznia 2012 10:50

2 Tydzień ciąży

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ostatnio stwierdziliśmy, iż pierwszy tydzień ciąży jest to pojęcie sztuczne, jednakże podczas niego dochodzi do pewnych zmian, które umożliwią późniejsze powstanie i rozwój zarodka. Jak przypomnieliśmy – pierwszy tydzień ciąży jest to siedem dni od rozpoczęcia ostatniej miesiączki i podczas nich dochodzi do złuszczenia narosłej błony śluzowej macicy, wydzielania hormonu pęcherzykowego (folikulotropowego) pobudzającego powstanie prepęcherzyka Graffa oraz wydzielają się hormony żeńskie – estrogeny. 

  

Rozwój płodu

 

W ciągu kolejnych siedmiu dni dalej trwa cykl miesiączkowy – a mianowicie trwa faza przedowulacyjna, a więc przygotowania do jajeczkowania - uwolnienia komórki jajowej z dojrzałego pęcherzyka Graffa. W fazie przedowulacyjnej wytworzone wcześniej estrogeny pobudzają błonę śluzową macicy do jej ponownego zgrubienia (komórki śluzówki intensywnie się namnażają) oraz tworzą się nowe naczynia krwionośne, które umożliwiają silne ukrwienie zarówno ścian macicy jak i samej śluzówki. Jest to część przygotowań do ewentualnego przyjęcia stworzonego zarodka (kiedy nie dochodzi do zapłodnienia, błona śluzowa złuszcza się, dochodzi do przerwania nowopowstałych naczyń krwionośnych, co wywołuje miesięczne krwawienie).

 

Przez cały drugi tydzień ciąży, pod wpływem hormonu folikulotropowego, prepęcherzyk Graffa dojrzewa (i możemy nazywać go już po prostu pęcherzykiem Graffa zawierającym komórkę jajową). Pod koniec fazy przedowulacyjnej zaczyna się wydzielać hormon luteinizujący, który razem z hormonem pęcherzykowym spowoduje pęknięcie pęcherzyka Graffa i uwolnienie komórki jajowej. Jednak jeszcze nie czas na jajeczkowanie, jak na razie pęcherzyk Graffa cały czas dojrzewa, hormon luteinizujący jeszcze nie jest aktywny (jego działanie rozpoczyna się na przełomie drugiego i trzeciego tygodnia ciąży).

 

Porady dla przyszłej mamy

 

W oczekiwaniu na przyjście dziecka warto przyjmować kwas foliowy w tabletkach – jest to substancja, która szczególnie dobrze wpływa na układ nerwowy – zarówno przyszłej matki jak i tworzący się układ nerwowy płodu.

 

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Jeśli torebka to tylko
 
 
 
 
 
 
 
Kategoria: Moda
Najnowsze komentarze:

Re: Oświadczyny marzeń View the latest post
Oświadczynom na jachcie żadna kobieta się nie oprze...

Re: Migdałki View the latest post
Przyczyn chrapania moze być wiele. Nie należy tego...

Re: Wakacje 2016 View the latest post
Każdy lubi coś innego ale takie wakacje na jachcie,...

pasożyty u dzieci View the latest post
Dziewczyny, czy któreś z waszych dzieci miało jakieś...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM