Imieniny: Anety BogdanaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
sobota, 14 kwietnia 2012 12:22

18 Tydzień ciąży

Napisane przez  Małgorzata Florków
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W 18 tygodniu ciąży przyszła mama może odczuwać dolegliwości bólowe spowodowane wygięciem kręgosłupa pod wpływem ciężaru coraz większego brzucha. Niektóre kobiety potrafią już zidentyfikować pierwsze ruchy maleństwa pomimo tego, że są one bardzo delikatne i trudne do wyczucia.

Jak zmienia się ciało przyszłej mamy?

 

W osiemnastym tygodniu ciąży następuje wygięcie dolnej części kręgosłupa do przodu, a także przesunięcie środka ciężkości ciała, które następuje w wyniku coraz większego ciężaru rosnącej macicy. Czynniki te mogą powodować wystąpienie dolegliwości bólowych. Większość kobiet w osiemnastym tygodniu ciąży odczuwa silne bóle pleców, a także ból w mięśniach i stawach, który jest wynikiem działania hormonów ciążowych. Kobiety spodziewające się pierwszego potomka mogą poczuć już ruchy maleństwa. Przyszła mama coraz mniej odczuwa intensywny rozwój maluszka.

 

Jak rozwija się dziecko?

 

W osiemnastym tygodniu ciąży u dziecka nie tworzą się już żadne nowe narządy , jednak pomimo tego nie może ono jeszcze samodzielnie funkcjonować, gdyż nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięte. W ostatniej kolejności rozwijają się płuca. Cały proces ich kształtowania będzie miał miejsce jeszcze przez najbliższe kilka tygodni. W osiemnastym tygodniu ciąży w płucach maleństwa tworzą się małe pęcherzyki płucne. W tym tygodniu dziecko ma już  znacznie silniejsze mięśnie, a jego nerki rozpoczęły już pracę. W przedniej części kory mózgowej maluszka rozwija się czuciowa oraz ruchowa mapa całego ciała. W osiemnastym tygodniu ciąży jelito grube przenosi się do tylnej części brzucha. Układ pokarmowy malucha ulega ciągłej zmianie. Już teraz tworzy się wiele gruczołów trawiennych. Główka maluszka staje się bardziej proporcjonalna do całego ciała. Skóra jest wciąż cienka i pokryta meszkiem , ale przybrała czerwony kolor. 

 

W osiemnastym tygodniu ciąży maluch mierzy już od dwunastu do siedemnastu centymetrów, a jego waga wynosi około stu siedemdziesięciu gram. Dziecko nadal ma sporo miejsca w brzuszku swojej mamy, dlatego też wciąż może wykonywać swobodne ruchy, dzięki którym stawy, mięsnie oraz kości rozwijają się w prawidłowy sposób. Maluch potrafi już krzyżować nóżki, obracać się , a także ssać kciuk. Dziecko nadal połyka oraz wydala płyn owodniowy. W tym tygodniu zaczyna wykształcać się większa część tkanki tłuszczowej. W osiemnastym tygodniu ciąży nerki i mózg maluszka dynamicznie pracują.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Jaki typ urody
Jaki typ urody
 
Blondyn (0 głosy)
 
Brunet (3 głosy)
 
Szatyn (0 głosy)
 
Rudy (0 głosy)
 
Łysy (0 głosy)
Kategoria: Mężczyźni
Najnowsze komentarze:

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Re: podróżowanie z dziećmi View the latest post
Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla typowych...

Re: Ból głowy View the latest post
Środków które pozwalają zwalczyć taką dolegliwość jest...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM