Imieniny: Anety BogdanaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
piątek, 13 kwietnia 2012 17:19

16 Tydzień ciąży

Napisane przez  Małgorzata Florków
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W 16 tygodniu ciąży brzuch oraz piersi przyszłej mamy stają się coraz większe. Kobieta spodziewająca się dziecka może w tym czasie odczuwać zmęczenie. Układ nerwowy maleństwa jest na tyle rozwinięty, że jego ruchy są coraz lepiej skoordynowane. W stosunku do pozostałej części ciała główka dziecka jest nadal nieproporcjonalna , ale rozwinęły się już wyraźne ludzkie cechy.

 

Jak zmienia się ciało przyszłej mamy?

 

Brzuch kobiety w szesnastym tygodniu ciąży znowu się  powiększył . Błona śluzowa w nosie kobiety zaczyna puchnąć,  a rozmiar piersi ciągle się zwiększa. Przyszła mama może mieć zatkany nos, a czasami może również wystąpić krwawienie. Wszystkie te dolegliwości są wynikiem progesteronu i estrogenu, które są odpowiedzialne za obrzęk w śluzówce nosa. Przyszła mama powinna unikać kropli do nosa. Uporczywe dolegliwości można zniwelować poprzez nawilżanie powietrza w pokoju. Kobieta w szesnastym tygodniu ciąży powinna zadbać zarówno o siebie jak i swoje dziecko. Ważną rolę odgrywa wyciszenie się oraz odpoczynek. W szesnastym tygodniu ciąży przyszła mama może już odczuwać  ruchy swojego dziecka.

 

Rozwój dziecka

 

Dziecko w szesnastym tygodniu ciąży jest już w pełni ukształtowane , a z dnia na dzień staje się coraz większe.  Na rękach oraz nogach maleństwa paznokcie są już bardzo dobrze uformowane, a jego uszy oraz nosek są już na właściwym miejscu. W szesnastym tygodniu ciąży główka dzieciątka zajmuje jedną trzecią wielkości jego całego ciała. Mniej więcej co czterdzieści minut maluch opróżnia swój pęcherz moczowy. Dzięki mocniejszemu kręgosłupowi dzidziuś może swobodnie wyprostować główkę oraz szyjkę. Twarz dziecka ma już zaznaczone wyraźne ludzkie cechy, dzięki czemu może ono wykonywać różne grymasy oraz minki. Dziecko jest bardzo aktywne, ciągle się przemieszcza, , wierci, obraca ,a także zgina swoje nóżki i rączki. W szesnastym tygodniu ciąży maluszek mierzy od jedenastu do czternastu centymetrów , a jego waga wynosi około osiemdziesiąt pięć gram. Już w tym czasie doświadczony ginekolog może rozpoznać płeć dziecka.  Do puszku, który pokrywa skórę maleństwa przyczepia się maź płodowa, która składa się  z wydzieliny komórek owodni, z wydzieliny z gruczołów łojowych dziecka, a także złuszczonych komórek nabłonka. Dzięki niej skóra maluszka jest chroniona przed zmacerowaniem,a także jest izolowana od płynu owodniowego. Maź płodowa odgrywa ważną rolę w przechodzeniu malca przez kanał rodny, gdyż znacząco ułatwia ten proces.

 

W szesnastym tygodniu ciąży specjalista może zlecić wykonanie USG, a także oznaczenie poziomu alfa-fetoproteiny. W przypadku  niektórych pacjentek konieczne jest wykonanie amnikopunkcji, która jest zależna od wieku kobiety, a także indywidualnych uwarunkowań medycznych.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Który serial lubisz
Który serial lubisz
 
Klan (0 głosy)
 
M jak Miłość (2 głosy)
Kategoria: Hobby
Najnowsze komentarze:

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Re: podróżowanie z dziećmi View the latest post
Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla typowych...

Re: Ból głowy View the latest post
Środków które pozwalają zwalczyć taką dolegliwość jest...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM