Imieniny: Anety BogdanaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
piątek, 13 kwietnia 2012 13:48

15 Tydzień ciąży

Napisane przez  Małgorzata Florków
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Większość kobiet w piętnastym tygodniu ciąży musi wymienić swoją dotychczasową garderobę, gdyż z powodu coraz okrąglejszego brzuszka większość ubrań może być już za ciasna przez co może uciskać na brzuch.

 

Jak zmienia się ciało przyszłej mamy?

 

W piętnastym tygodniu ciąży maleństwo słyszy glos swojej mamy, a także bicie jej serca. W tym okresie dziecko jest bardzo czułe na dotyk i zaczyna reagować na bodźce. Pomimo tego , że maluch jest bardzo ruchliwy przyszła mama jeszcze nie odczuwa jego ruchów. Dno macicy przyszłej mamy znajduje się już w połowie wysokości między kością łonową , a pępkiem. Podczas ciąży serce kobiety  produkuje dwadzieścia procent  więcej krwi niż wcześniej jest to spowodowane  zwiększeniem jego objętości. Dzięki temu maleństwo w brzuchu swojej  mamy ma dostarczaną wystarczającą ilość tlenu.  W dwunastym tygodniu ciąży przyszła mama może odczuwać skurcze Braxtona Hicksa, czyli szybkie i bezbolesne skurcze macicy. Skurcze te mają na celu przygotowanie organizmu kobiety do zbliżającego się porodu. Większość kobiet w dwunastym tygodniu ciąży skarży się na zaparcia. Dolegliwość tą można zniwelować poprzez  spożywanie dużej ilości płynów, a także wykonywanie lekkich ćwiczeń. W dwunastym tygodniu ciąży maleństwo rozpoznaje już głos swojej mamy.

 

Rozwój dziecka

 

W przypadku kobiet, które posiadają geny odpowiedzialne za kolor czarny,  włosy oraz komórki mieszków włosowych maleństwa zaczynają produkować ciemny pigment. W dwunastym tygodniu ciąży dziecko otwiera oraz zamyka buzie przy czym połyka płyn owodniowy. Maluch odwraca się już w kierunku każdego bodźca ze środowiska zewnętrznego, który do niego dociera. Dziecko pomimo tego, że ma zamknięte oczy jest bardzo wrażliwe na ostre światło. W takim przypadku zaczyna je mrużyć. Ciało maluszka jest już bardziej proporcjonalne dzięki temu, że nóżki oraz ręce wydłużyły się. Na główce malca zaczynają pojawiać się włoski, a jego ciało pokrywa niewielki meszek. Wokół oczu dziecka zaczynają pojawiać się zarysy brwi oraz rzęs.  Skóra maleństwa w dwunastym tygodniu ciąży jest cienka, delikatna, a także przeźroczysta, dzięki czemu możliwe jest zobaczenie rozwoju układu naczyń krwionośnych .  Maleństwo w tym tygodniu ciąży mierzy już około jedenastu centymetrów, a jego waga wynosi od trzydziestu do sześćdziesięciu gram. Dzięki sporej ilości miejsca macicy dziecko może swobodnie wykonywać najróżniejsze ruchy, ustawiać się pozycji pośladkowej, a także wyginać ciało. Płyn owodniowy umożliwia bezproblemowe obracanie się w różne kierunki.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Jak spędzasz wolny czas?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kategoria: Rozrywka
Najnowsze komentarze:

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Re: podróżowanie z dziećmi View the latest post
Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla typowych...

Re: Ból głowy View the latest post
Środków które pozwalają zwalczyć taką dolegliwość jest...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM