Imieniny: Jonasza MateuszaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
środa, 11 kwietnia 2012 20:09

14 Tydzień ciąży

Napisane przez  Małgorzata Florków
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W czternastym tygodniu ciąży twarz maleństwa jest już ładnie ukształtowana, a jego oczy i uszy są już na właściwym miejscu. W tym tygodniu zaczynają rosnąć włosy oraz brwi. Żebra oraz kręgi dziecka  ulegają procesowi kostnienia, a tarczyca maleństwa zaczęła wytwarzać już hormony. Ten tydzień jest pełen zmian, gdyż w przypadku dziewczynek jajniki zaczynają schodzić do miednicy, a u płci przeciwnej pojawia się prostata. W czternastym tygodniu ciąży  struny głosowe, przełyk oraz tchawica są już na odpowiednim miejscu. 

 

Ciało maluszka jest bardzo wrażliwe dzięki zwiększającej się liczbie komórek nerwowych.  Główka dziecka nie jest jednak tak wrażliwa jak pozostała cześć ciała, dlatego też podczas porodu malec może przejść w miarę bezboleśnie przez kanał rodny kobiety. Dziecko w czternastym tygodniu ciąży z wielką ochotą uśmiecha się, a także zamyka i otwiera buzię. Bardzo często wkłada również do ust kciuk i uczy się go ssać. Dzięki sporej ilości miejsca w macicy swojej mamy maluch z wielką chęcią porusza się , a także macha swoimi rączkami i nóżkami. Takie ćwiczenia pomagają w rozwoju układu nerwowego oraz wzmacniają mięsnie dziecka. W czternastym tygodniu ciąży dzidziuś ma już około dziesięciu centymetrów i waży do dwudziestu pięciu gram.

 

Zmiany w organizmie mamy

 

Macica przyszłej mamy staje się coraz większa, a jej brzuszek staje się coraz bardziej zaokrąglony, jednak jego wielkość oraz zmiany w sylwetce kobiety są zależne od stopnia napięcia mięsni jamy brzusznej. W czternastym tygodniu ciąży samopoczucie przyszłej mamy powinno znacząco się poprawić.

 

Badania

 

W czternastym tygodniu ciąży specjalista może zlecić przyszłej mamie wykonanie amnicontezy. Badanie to jest pomocne w wykrywaniu zaburzeń chromosomowych do, których zaliczamy min. Zespół Downa. Ten rodzaj badania zalecany jest dla pacjentek po trzydziestym piątym rokiem życia oraz tych, które już wcześniej urodziły chore dzieci. Amniconteza powinna być wykonana u kobiet w przypadku, których w ich rodzinie oraz w rodzinie ojca dziecka wystąpiły choroby genetyczne.  W celu przeprowadzenia badania specjalista pobiera próbkę płynu z pęcherza owodniowego. Ten rodzaj badania niesie bardzo niskie ryzyko poronienia.

 

Ważne jest, by przyszła mama nie jadła za dwoje, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jej zdrowie, a także zdrowie jej dziecka. Kobieta będąca w ciąży powinna spożywać od czterech do pięciu posiłków w ciągu dnia. Istotne jest , by nie były one zbyt obfite. Przyszła mama może zapisać się także na zajęcia dla kobiet będących w ciąży takie jak: ćwiczenia w wodzie , joga itd.

 

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Do jakiego przedszkola chodzi Twoje dziecko?
 
 
 
 
 
Kategoria: Edukacja
Najnowsze komentarze:

Re: Parca jako niania View the latest post
A nie myślałyście o tym, że zamiast niani, warto pomyśleć...

Portale randkowe View the latest post
Cześc, korzystacie z portali randkowych? Według mnie...

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM