Imieniny: Augustyna JulianaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
środa, 11 kwietnia 2012 20:06

13 Tydzień ciąży

Napisane przez  Małgorzata Florków
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Trzynasty tydzień ciąży jest początkiem drugiego trymestru. W tym czasie maleństwo wygląda coraz ładniej. Jego nosek oraz broda  mają już piękny zarys. Główka maluszka w wyniku rozwoju mózgu jest nadal duża. W trzynastym tygodniu ciąży u maleństwa zaczynają pojawiać się zalążki zębów stałych, gdyż mleczne pojawiły się już wcześniej. Poszczególne organy w organizmie dziecka zaczynają już swoją pracę, a kształtowanie najważniejszych struktur  zakończyło się. 

 

W trzynastym tygodniu ciąży wątroba maleństwa wydziela żółć , a jego trzustka insulinę. Organizm maleństwa usuwa zbędne produkty przemiany materii, dzięki nerkom , które rozpoczęły już produkcję moczu. W tym ważnym tygodniu mięśnie jelit maleństwa zaczęły się kształtować i cofnęły się do brzuszka malucha. Już w trzynastym tygodniu ciąży rozwijają się struny głosowe dziecka, ale pomimo tego maluch nie może wydawać jeszcze żadnych dźwięków aż do momentu narodzin. W trzynastym tygodniu ciąży maleństwo często wkłada swój kciuk do ust, a także rozróżnia smak wód płodowych. W brzuszku swojej mamy fika koziołki, podskakuje, a także ziewa i ćwiczy mięśnie twarzy. Niejednokrotnie maluch marszczy czoło oraz nadyma policzki. Dzięki mazi , która wypełnia torebki stawowe maluch może bez problemu machać nogami, rękoma, kręcić główką i kopać.  Dziecko w trzynastym tygodniu ciąży ma około ośmiu centymetrów długości, a jego waga wynosi od trzynastu do dwudziestu gram.

 

Zmiany w organizmie przyszłej mamy

 

Macica przyszłej mamy w trzynastym tygodniu ciąży swoim wyglądem przypomina wciąż rosnącą gładką piłkę, która zaczyna uwypuklać powłoki brzuszne.  W trzynastym tygodniu ciąży kobieta powinna kontrolować swoją dietę, gdyż w tym okresie rozpoczyna się proces przybierania na wadze. Według lekarzy kobieta powinna przybierać na wadze około pół  kilograma na tydzień. Przyszła mama powinna włączyć do diety produkty bogate w białko. Specjaliści zalecają kobietom w ciąży spożywanie od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu gram białka dziennie.

 

Niezbędne badania

 

Kobiety będące w trzynastym tygodniu ciąży powinny wykonać badanie USG, które jest niezbędne do dokonania oceny przezierności karkowej,  a także kości nosowej itd. Dzięki badaniu USG możliwe jest wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu oraz wad serca maleństwa i innych poważnych nieprawidłowości. W trzynastym tygodniu ciąży ocenia się również liczbę zarodków w macicy, czynność serca płodu, jego budowę anatomiczną, a także dokonuje się pomiaru długości ciemieniowo siedzeniowej płodu oraz ocenia błony płodowe.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Nowe edycje klasycznych zapachów
Czy jesteś za tym, aby klasyki takie jak No. 5, Samsara czy Shalimar za sprawą nowych edycji były dostosowywane do "wymagań" XXI wieku?
 
 
 
Kategoria: Perfumy
Najnowsze komentarze:

Re: Krem do twarzy View the latest post
Krem musi być odpowiednio dobrany do wieku i rodzaju...

Re: Gdzie zakupić długie kozaki? View the latest post
Teraz zdecydowanie najwyższa pora, aby pomyśleć o zakupie...

Re: Jasny blond - rozjaśniacz czy farba? View the latest post
Super sprawdza sie ten rozjaśniacz w sprayu https://www.maxdrogeria.pl/joanna-multi...

Re: Jakie auto na ślub? View the latest post
Mnie zdecydowanie najbardziej podobają się autka w...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM