Imieniny: Anety BogdanaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
środa, 11 kwietnia 2012 20:06

13 Tydzień ciąży

Napisane przez  Małgorzata Florków
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Trzynasty tydzień ciąży jest początkiem drugiego trymestru. W tym czasie maleństwo wygląda coraz ładniej. Jego nosek oraz broda  mają już piękny zarys. Główka maluszka w wyniku rozwoju mózgu jest nadal duża. W trzynastym tygodniu ciąży u maleństwa zaczynają pojawiać się zalążki zębów stałych, gdyż mleczne pojawiły się już wcześniej. Poszczególne organy w organizmie dziecka zaczynają już swoją pracę, a kształtowanie najważniejszych struktur  zakończyło się. 

 

W trzynastym tygodniu ciąży wątroba maleństwa wydziela żółć , a jego trzustka insulinę. Organizm maleństwa usuwa zbędne produkty przemiany materii, dzięki nerkom , które rozpoczęły już produkcję moczu. W tym ważnym tygodniu mięśnie jelit maleństwa zaczęły się kształtować i cofnęły się do brzuszka malucha. Już w trzynastym tygodniu ciąży rozwijają się struny głosowe dziecka, ale pomimo tego maluch nie może wydawać jeszcze żadnych dźwięków aż do momentu narodzin. W trzynastym tygodniu ciąży maleństwo często wkłada swój kciuk do ust, a także rozróżnia smak wód płodowych. W brzuszku swojej mamy fika koziołki, podskakuje, a także ziewa i ćwiczy mięśnie twarzy. Niejednokrotnie maluch marszczy czoło oraz nadyma policzki. Dzięki mazi , która wypełnia torebki stawowe maluch może bez problemu machać nogami, rękoma, kręcić główką i kopać.  Dziecko w trzynastym tygodniu ciąży ma około ośmiu centymetrów długości, a jego waga wynosi od trzynastu do dwudziestu gram.

 

Zmiany w organizmie przyszłej mamy

 

Macica przyszłej mamy w trzynastym tygodniu ciąży swoim wyglądem przypomina wciąż rosnącą gładką piłkę, która zaczyna uwypuklać powłoki brzuszne.  W trzynastym tygodniu ciąży kobieta powinna kontrolować swoją dietę, gdyż w tym okresie rozpoczyna się proces przybierania na wadze. Według lekarzy kobieta powinna przybierać na wadze około pół  kilograma na tydzień. Przyszła mama powinna włączyć do diety produkty bogate w białko. Specjaliści zalecają kobietom w ciąży spożywanie od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu gram białka dziennie.

 

Niezbędne badania

 

Kobiety będące w trzynastym tygodniu ciąży powinny wykonać badanie USG, które jest niezbędne do dokonania oceny przezierności karkowej,  a także kości nosowej itd. Dzięki badaniu USG możliwe jest wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu oraz wad serca maleństwa i innych poważnych nieprawidłowości. W trzynastym tygodniu ciąży ocenia się również liczbę zarodków w macicy, czynność serca płodu, jego budowę anatomiczną, a także dokonuje się pomiaru długości ciemieniowo siedzeniowej płodu oraz ocenia błony płodowe.

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Czy często korzystasz z przepisów z Internetu?
 
 
Kategoria: Kulinaria
Najnowsze komentarze:

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Re: podróżowanie z dziećmi View the latest post
Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla typowych...

Re: Ból głowy View the latest post
Środków które pozwalają zwalczyć taką dolegliwość jest...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM