Rola wątroby w rozwoju płodowym i później
Podczas pierwszych tygodni od pojawienia się zalążków wątroby, poprzez jej ukształtowanie i dalej, pełni ona jedną funkcję – tworzenie krwi. Zajmuje ona prawie całą jamę brzuszną płodu. Dopiero w późniejszym okresie rozwoju przestawi się na właściwe dla niej funkcje, a więc produkcja żółci, powodującej rozbijanie cząsteczek tłuszczy pochodzących z pożywienia, magazynowanie rezerw w postaci glikogenu, przetwarzanie cukrów i oczyszczanie organizmu z toksyn.
Przebieg 11 tygodnia ciąży
Rosnąca i wypełniająca prawie całą jamę brzuszną wątroba utrudnia rozwój innych organów. Jednakże płód stosuje sprytną sztuczkę – chcąc rozwijać swoje jelita, robi to w pępowinie, kiedy będą one już dobrze ukształtowane a jama brzuszna urośnie do takich rozmiarów, że zdoła je zmieścić, wtedy przesuną się z powrotem do brzucha.
Jeśli chodzi o rozwój gruczołów płciowych, zdecydowanie przodują chłopcy. Właśnie w jedenastym tygodniu ciąży, kiedy to ich jądra są ukształtowane i produkują już hormony, rozpoczyna się wydłużanie prącia i przesunięcie otworu na jego czubek. Rozwój narządów płciowych dziewczynek na razie nie postępuje.
Co istotne – rozwijają się nerki i przesuwają się one we właściwe miejsce – przy nadnerczach.
Wygląd płodu również nie budzi zastrzeżeń – coraz bardziej przypomina miniaturowego człowieka. Dzięki powolnemu kostnieniu kręgosłupa, główka dziecka odchyla się do tyłu, nie jest przywiedziona do mostka tak jak wcześniej, szyja staje się bardziej smukła i szczuplejsza. Choć skóra nabrała już odpowiedniego barwnika, jest ciągle na tyle cienka i przezroczysta, że przebijają przez nią naczynia krwionośne, w jamie brzusznej oczywiście widać ciemną plamę wątroby.
Płód mierzy już od pięciu do sześciu centymetrów!