Imieniny: Dagmary Aleksandry



Konkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
poniedziałek, 16 stycznia 2012 22:53

10 Tydzień ciąży

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Brawo, jedna czwarta ciąży już za Tobą! Przypomnijmy co działo się w dziewiątym tygodniu: cały mózg jest już zróżnicowany na części, wykształciły się półkule mózgowe, tyłomózgowie i przysadka mózgowa. Płód zaczyna kurczyć mięśnie, co skutkuje poruszaniem się – na razie ruch ten nie jest wyczuwalny dla matki. Zaczynają się wytwarzać odpowiednie gruczoły i komórki płciowe – u chłopców jądra i pęcherzyki nasienne, u dziewczynek jajniki i komórki jajowe.

Przebieg 10 tygodnia ciąży

 

Płód przypomina miniaturowego człowieka. Choć ciągle główka jest porównywalna wielkością z całą resztą ciała i nie ma ono właściwych proporcji, to jednak wyraźnie widać, iż rozwija się mały człowiek. Zdecydowanie wzrasta odporność płodu, nie jest teraz bardzo podatny na gorączkę czy podawane matce lekarstwa.

 

Kończyny nabierają właściwego kształtu – wyraźnie odznaczają się ramiona i zagięcie łokcie, stopy i dłonie nie są już podobne do miniaturowych płetw – zanikają błony między palcami. Dzięki temu wzmacnia się ruch płodu, może być wyczuwalny przy uciśnięciu macicy, jednak jest bardzo spontaniczny, nie zawsze da się go „uchwycić”.

 

Powieki wykształciły się do końca i są zamknięte, a więc oczy są całkowicie osłonięte, otworzą się dopiero około dwudziestego ósmego tygodnia ciąży.

 

W jamie brzusznej płodu zaczynają się tworzyć zalążki poszczególnych organów takich jak śledziona, woreczek żółciowy i wątroba (spełniająca bardzo ważne zadanie w początkowym rozwoju płodowym, a mianowicie wytwarzanie krwi, dopiero w późniejszym okresie przekształci się ona w swoistą „oczyszczalnię” krwi, a także „zakład przetwórczy cukrów”).

 

Rada dla przyszłej mamy

 

Jeśli męczą cię mdłości, szczególnie intensywne w drugiej połowie pierwszego trymestru, staraj się przebywać dużo na świeżym powietrzu, lecz nigdy nie wychodź z domu na czczo – miej przy sobie orzechy czy migdały – a więc coś, co w szybki sposób dostarczy ci zdrowych tłuszczy i innych substancji odżywczych. Mdłości może załagodzić picie mięty bądź melisy (co pomoże ci także ustabilizować nastrój, tak chwiejny między 8 a 12 tygodniem ciąży).

 

 

Login to post comments

Wyraź opinię

Nowe edycje klasycznych zapachów
Czy jesteś za tym, aby klasyki takie jak No. 5, Samsara czy Shalimar za sprawą nowych edycji były dostosowywane do "wymagań" XXI wieku?
 
 
 
Kategoria: Perfumy
Najnowsze komentarze:

Re: Wasz ostatni zakup. View the latest post
Ja kupiłam rewelacyjne kosmetyki http://jejustore.pl/....

Re: Biznes - i co dalej? View the latest post
Tylko po co od razu księgowa jak mozesz zaopatrzysz...

faktura View the latest post
Szukam programu do wystawiania faktur. U nich widziałam...

komunia View the latest post
Za 2 lata mamay komunie córeczki. Sale juz wybrałam...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM