Imieniny: Lucji OtyliiKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
środa, 04 stycznia 2012 10:40

1 Tydzień ciąży

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Rozpoczynamy cykl artykułów, który pomoże Ci zrozumieć, co dzieje się w organizmie przyszłej matki podczas ciąży oraz jak rozwija się dziecko – wszystko opisane tydzień po tygodniu, byś mogła na bieżąco sprawdzać, co akurat powinno się dziać i jak ważny jest każdy tydzień ciąży, gdyż podczas każdego, siedmiodniowego cyklu zachodzą istotne zmiany dla organizmu kobiety jak i rozwijającego się płodu. 

 

Tydzień pierwszy

 

Przyszłe matki często mają wątpliwości – od którego momentu tak naprawdę powinno się liczyć cały czas trwania ciąży? Czy startem powinien być moment zapłodnienia, a może dopiero wykształcenie embrionu? Otóż nic z tych rzeczy, ciążę liczymy od momentu rozpoczęcia ostatniej miesiączki, gdyż w tym momencie rozpocznie się kształtowanie tej komórki jajowej, z którą połączy się plemnik i z których powstanie zarodek. Toteż pierwszym tygodniem ciąży jest tydzień od rozpoczęcia ostatniej miesiączki.

 

Podczas tego tygodnia dochodzi do ostatniego złuszczenia śluzówki wyściełającej macicę – po zapłodnieniu będzie ona potrzebna jako przestrzeń w której zagnieździ się zarodek. Jednocześnie (podczas miesiączki) przysadka mózgowa uwalnia hormon folikulotropowy (tak zwany „pęcherzykowy”, od łacińskiego follicullus – pęcherzyk), który pobudza w jajniku powstanie jednego z prepęcherzyków Graffa (czyli pierwotnych pęcherzyków Graffa, z których uwalnia się dojrzała komórka jajowa, by później trafić do jajowodu i ulec zapłodnieniu). Wydzielają się także estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe, które po miesiączce pobudzą namnażanie się komórek błony śluzowej macicy, czyli pozwolą na jej ponowne zgrubienie, w celu przyjęcia ewentualnego zarodka.

 

Jak można wywnioskować, pierwsze tygodnie ciąży są ustalone „sztucznie”, w celu ułatwienia późniejszego określania faz rozwoju płodu – dowodem na to, iż pierwsze tygodnie ciąży to nienaturalnie wygenerowane pojęcie można przywołać sam fakt, iż w pierwszym tygodniu ciąży jeszcze nie dochodzi do zapłodnienia i biologicznie rzecz biorąc – płód jeszcze nie istnieje. Jednakże zachodzą pewne zmiany, które umożliwią późniejsze stworzenie i rozwój embrionu.

 

 

Więcej z tej kategorii: 2 Tydzień ciąży »
Login to post comments

Wyraź opinię

W czasie miesiączki używam
 
 
 
Kategoria: Kobieta
Najnowsze komentarze:

Re: Wasz ostatni zakup. View the latest post
Ja kupiłam rewelacyjne kosmetyki http://jejustore.pl/....

Re: Biznes - i co dalej? View the latest post
Tylko po co od razu księgowa jak mozesz zaopatrzysz...

faktura View the latest post
Szukam programu do wystawiania faktur. U nich widziałam...

komunia View the latest post
Za 2 lata mamay komunie córeczki. Sale juz wybrałam...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM