Imieniny: Marka GabrielaKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]
środa, 04 stycznia 2012 10:40

1 Tydzień ciąży

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Rozpoczynamy cykl artykułów, który pomoże Ci zrozumieć, co dzieje się w organizmie przyszłej matki podczas ciąży oraz jak rozwija się dziecko – wszystko opisane tydzień po tygodniu, byś mogła na bieżąco sprawdzać, co akurat powinno się dziać i jak ważny jest każdy tydzień ciąży, gdyż podczas każdego, siedmiodniowego cyklu zachodzą istotne zmiany dla organizmu kobiety jak i rozwijającego się płodu. 

 

Tydzień pierwszy

 

Przyszłe matki często mają wątpliwości – od którego momentu tak naprawdę powinno się liczyć cały czas trwania ciąży? Czy startem powinien być moment zapłodnienia, a może dopiero wykształcenie embrionu? Otóż nic z tych rzeczy, ciążę liczymy od momentu rozpoczęcia ostatniej miesiączki, gdyż w tym momencie rozpocznie się kształtowanie tej komórki jajowej, z którą połączy się plemnik i z których powstanie zarodek. Toteż pierwszym tygodniem ciąży jest tydzień od rozpoczęcia ostatniej miesiączki.

 

Podczas tego tygodnia dochodzi do ostatniego złuszczenia śluzówki wyściełającej macicę – po zapłodnieniu będzie ona potrzebna jako przestrzeń w której zagnieździ się zarodek. Jednocześnie (podczas miesiączki) przysadka mózgowa uwalnia hormon folikulotropowy (tak zwany „pęcherzykowy”, od łacińskiego follicullus – pęcherzyk), który pobudza w jajniku powstanie jednego z prepęcherzyków Graffa (czyli pierwotnych pęcherzyków Graffa, z których uwalnia się dojrzała komórka jajowa, by później trafić do jajowodu i ulec zapłodnieniu). Wydzielają się także estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe, które po miesiączce pobudzą namnażanie się komórek błony śluzowej macicy, czyli pozwolą na jej ponowne zgrubienie, w celu przyjęcia ewentualnego zarodka.

 

Jak można wywnioskować, pierwsze tygodnie ciąży są ustalone „sztucznie”, w celu ułatwienia późniejszego określania faz rozwoju płodu – dowodem na to, iż pierwsze tygodnie ciąży to nienaturalnie wygenerowane pojęcie można przywołać sam fakt, iż w pierwszym tygodniu ciąży jeszcze nie dochodzi do zapłodnienia i biologicznie rzecz biorąc – płód jeszcze nie istnieje. Jednakże zachodzą pewne zmiany, które umożliwią późniejsze stworzenie i rozwój embrionu.

 

 

Więcej z tej kategorii: 2 Tydzień ciąży »
Login to post comments

Wyraź opinię

Suknia ślubna - koniecznie:
 
 
 
 
 
Kategoria: Moda
Najnowsze komentarze:

Re: Sukienka ślubna View the latest post
Trochę zbyt ogólne pytanie - przecież to jest zależne...

Re: Ile kosztować może ślub? View the latest post
Dziwne trochę pytanie bo tak jeden sobie zamówi zespół...

Zabawki na Wielkanoc View the latest post
Gdybyście szukali pomysłu na prezent dla dziecka na...

Szkoła coachów View the latest post
Nie wiesz gdzie znaleźć profesjonalnego coacha? Polecam...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM