Imieniny: Tomasza MaurycegoKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]

Popularne

39 Tydzień ciąży
W 39 tygodniu ciąży przyszła mama może mieć zmienne n[...]
40 tydzień ciąży
W tym tygodniu niektóre kobiety mogą już przytuli[...]
niedziela, 11 grudnia 2011 13:23

Ciąża pozamaciczna

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Narządem w którym powinien rozwijać się płód jest macica – to właśnie ona jest przygotowana na zapłodnienie i stworzenie środowiska życia dla jeszcze nienarodzonego dziecka. Jednak zdarza się, że zarodek nie zagnieżdża się w macicy, tylko na przykład w jajowodzie, jamie brzusznej czy jajniku – wtedy to zjawisko określamy mianem ciąży pozamacicznej. Czy taki zarodek ma szanse na prawidłowy rozwój?

Ciąża pozamaciczna – przyczyny

 

Niestety określenie przyczyn ciąży pozamacicznej jest dosyć skomplikowane, jednakże do bezpośrednich zalicza się najczęściej pewne nieprawidłowości w budowie zarówno jajowodów, jak i jajników i samej macicy, spowodowane przez skomplikowane zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy, przebyte choroby i zapalenia dróg rodnych. Choroby, które mogą powodować problemy z zajściem w ciążę bądź ciążę pozamaciczną są: zapalenia przydatków, choroby weneryczne takie jak chlamydia czy rzeżączka, jak również stosowanie niewłaściwych środków antykoncepcyjnych takich jak np. wkładka wewnątrzmaciczna u kobiet, które jeszcze nie rodziły.

 

Objawy ciąży pozamacicznej

 

Dwa objawy ciąży pozamacicznej, które można zaobserwować „w domowych warunkach”, a nie w gabinecie lekarskim są: ostry, nieustępujący samoistnie ból podbrzusza skupiony po jednej ze stron (prawy lub lewy jajowód) oraz plamienie z dróg rodnych w postaci krwistobrunatnej, lepkiej wydzieliny. Natomiast lekarz dodatkowo może jeszcze stwierdzić guz przydatków – warto pamiętać, że nie wszystkie trzy objawy muszą występować jednocześnie, by stwierdzić ciążę pozamaciczną – czasem już sam ból może wskazywać na pewne zaburzenia.

 

W zdecydowanej większości przypadków ciążę pozamaciczną należy usunąć, ponieważ grozi ona pęknięciem czy to jajowodu, czy jajnika – a wtedy dochodzi do wylewu krwi do jamy brzusznej i jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia matki. Stąd też przypominamy o regularnych wizytach u lekarza prowadzącego ciążę, wcześnie stwierdzona ciąża pozamaciczna i jej usunięcie to nieinwazyjny zabieg, który nie zagraża zdrowiu ani życiu oraz nie przekreśla szans na bycie matką w przyszłości.

Ciąża pozamaciczna – leczenie

Niestety jedynym sposobem na wyleczenie ciąży pozamacicznej jest jej usunięcie – zarodek rozwijając się w jajowodzie, jajniku czy jamie brzusznej może spowodować ich uszkodzenie, co jest jednoznaczne z wylewem krwi do wnętrza ciała i ryzykiem utraty życia. W związku z tym ciążę pozamaciczną usuwa się w dwojaki sposób, zależnie od rozmiaru płodu.

 

Metoda farmakologiczna

 

Jeśli ciąża nie przekroczyła średnicy trzech centymetrów, zamiast zabiegu chirurgicznego możliwe jest leczenie farmakologiczne. W takim przypadku podaje się środek poronny (metotreksat) w zastrzykach, który powoduje poronienie i w efekcie usunięcie płodu z organizmu kobiety.

 

Metoda chirurgiczna

 

Kiedy ciąża ma większą średnicę niż 3 centymetry, leczenie farmakologiczne może nie przynieść efektów, w związku z tym kobieta niestety musi trafić na stół operacyjny, gdzie podczas zabiegu usuwa się płód – obecnie stosuje się laparoskopię, podczas której do jamy brzusznej, poprzez około centymetrowe nacięcia, wprowadza się narzędzie z trzema końcówkami – jedna z nich to kamera, dzięki której można dokładnie obserwować przebieg zabiegu, dwie pozostałe to zaciski i skalpele, za pomocą których z (najczęściej) jajowodu wyłuskuje się zarodek.

 

I choć jedyną szansą na wyleczenie ciąży pozamacicznej jest jej usunięcie w dosyć inwazyjny sposób (kiedy dojdzie już do pęknięcia jajowodu, należy go usunąć w całości), nie przekreśla to w żaden sposób bycia matką w przyszłości – po około 3 miesiącach (do tego czasu należy stosować antykoncepcję zaleconą przez lekarza) można już starać się o dziecko i nie ma ku temu żadnych przeciwskazań. Jednakże dla kobiety w takim okresie bardzo istotne jest wsparcie partnera, a także rodziny i przyjaciół – powrót do równowagi psychicznej po usunięciu ciąży może być procesem długotrwałym, wyczerpującym i skomplikowanym, dlatego pomoc i opieka są w tym momencie bardzo ważne.

Login to post comments

Wyraź opinię

Czy stosujesz antykoncepcję?
 
 
Kategoria: Kobieta

Warto przeczytać

Kalkulator ciąży i porodu
Jeśli straciłaś rachubę i nie wiesz który to ty[...]
Czy można pić kawę w ciąży
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, w któr[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Kalkulator i kalendarz dni płodnych oraz owulacji
Kalkulator dni płodnych - owulacji, generuje 6 przydatnyc[...]
Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Najnowsze komentarze:

Re: Parca jako niania View the latest post
A nie myślałyście o tym, że zamiast niani, warto pomyśleć...

Portale randkowe View the latest post
Cześc, korzystacie z portali randkowych? Według mnie...

Re: Meble kuchenne View the latest post
Dodałbym jeszcze do tego Interio w Domotece ;). Bardzo...

Re: Sklep z meblami View the latest post
Ja ostatnio szukałam różnych mebli. Nie mogłam się...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM