Imieniny: Damazego WaldemaraKonkursy

Polacy bawią się kolorami w konkursie Dekoral Fashion
Co łączy Lublin z Wrocławiem, a Łódź z Poznani[...]
1000zł do wydania w H&M
Weź udział w konkursie i wygraj bon o wartości aż 1000[...]

Popularne

Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Pierwsze objawy ciąży
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej dochodzi d[...]
Ciąża pozamaciczna
Narządem w którym powinien rozwijać się pł&oacu[...]
Farbowanie włosów w ciąży
Jak powszechnie wiadomo, kobieta podczas ciąży powinna w[...]
Czego nie jeść w ciąży?
Już od momentu poczęcia każda matka zdaje sobie sprawę[...]

Popularne

39 Tydzień ciąży
W 39 tygodniu ciąży przyszła mama może mieć zmienne n[...]
40 tydzień ciąży
W tym tygodniu niektóre kobiety mogą już przytuli[...]
niedziela, 11 grudnia 2011 13:23

Ciąża pozamaciczna

Napisane przez  Jagoda Dudzińska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Narządem w którym powinien rozwijać się płód jest macica – to właśnie ona jest przygotowana na zapłodnienie i stworzenie środowiska życia dla jeszcze nienarodzonego dziecka. Jednak zdarza się, że zarodek nie zagnieżdża się w macicy, tylko na przykład w jajowodzie, jamie brzusznej czy jajniku – wtedy to zjawisko określamy mianem ciąży pozamacicznej. Czy taki zarodek ma szanse na prawidłowy rozwój?

Ciąża pozamaciczna – przyczyny

 

Niestety określenie przyczyn ciąży pozamacicznej jest dosyć skomplikowane, jednakże do bezpośrednich zalicza się najczęściej pewne nieprawidłowości w budowie zarówno jajowodów, jak i jajników i samej macicy, spowodowane przez skomplikowane zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy, przebyte choroby i zapalenia dróg rodnych. Choroby, które mogą powodować problemy z zajściem w ciążę bądź ciążę pozamaciczną są: zapalenia przydatków, choroby weneryczne takie jak chlamydia czy rzeżączka, jak również stosowanie niewłaściwych środków antykoncepcyjnych takich jak np. wkładka wewnątrzmaciczna u kobiet, które jeszcze nie rodziły.

 

Objawy ciąży pozamacicznej

 

Dwa objawy ciąży pozamacicznej, które można zaobserwować „w domowych warunkach”, a nie w gabinecie lekarskim są: ostry, nieustępujący samoistnie ból podbrzusza skupiony po jednej ze stron (prawy lub lewy jajowód) oraz plamienie z dróg rodnych w postaci krwistobrunatnej, lepkiej wydzieliny. Natomiast lekarz dodatkowo może jeszcze stwierdzić guz przydatków – warto pamiętać, że nie wszystkie trzy objawy muszą występować jednocześnie, by stwierdzić ciążę pozamaciczną – czasem już sam ból może wskazywać na pewne zaburzenia.

 

W zdecydowanej większości przypadków ciążę pozamaciczną należy usunąć, ponieważ grozi ona pęknięciem czy to jajowodu, czy jajnika – a wtedy dochodzi do wylewu krwi do jamy brzusznej i jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia matki. Stąd też przypominamy o regularnych wizytach u lekarza prowadzącego ciążę, wcześnie stwierdzona ciąża pozamaciczna i jej usunięcie to nieinwazyjny zabieg, który nie zagraża zdrowiu ani życiu oraz nie przekreśla szans na bycie matką w przyszłości.

Ciąża pozamaciczna – leczenie

Niestety jedynym sposobem na wyleczenie ciąży pozamacicznej jest jej usunięcie – zarodek rozwijając się w jajowodzie, jajniku czy jamie brzusznej może spowodować ich uszkodzenie, co jest jednoznaczne z wylewem krwi do wnętrza ciała i ryzykiem utraty życia. W związku z tym ciążę pozamaciczną usuwa się w dwojaki sposób, zależnie od rozmiaru płodu.

 

Metoda farmakologiczna

 

Jeśli ciąża nie przekroczyła średnicy trzech centymetrów, zamiast zabiegu chirurgicznego możliwe jest leczenie farmakologiczne. W takim przypadku podaje się środek poronny (metotreksat) w zastrzykach, który powoduje poronienie i w efekcie usunięcie płodu z organizmu kobiety.

 

Metoda chirurgiczna

 

Kiedy ciąża ma większą średnicę niż 3 centymetry, leczenie farmakologiczne może nie przynieść efektów, w związku z tym kobieta niestety musi trafić na stół operacyjny, gdzie podczas zabiegu usuwa się płód – obecnie stosuje się laparoskopię, podczas której do jamy brzusznej, poprzez około centymetrowe nacięcia, wprowadza się narzędzie z trzema końcówkami – jedna z nich to kamera, dzięki której można dokładnie obserwować przebieg zabiegu, dwie pozostałe to zaciski i skalpele, za pomocą których z (najczęściej) jajowodu wyłuskuje się zarodek.

 

I choć jedyną szansą na wyleczenie ciąży pozamacicznej jest jej usunięcie w dosyć inwazyjny sposób (kiedy dojdzie już do pęknięcia jajowodu, należy go usunąć w całości), nie przekreśla to w żaden sposób bycia matką w przyszłości – po około 3 miesiącach (do tego czasu należy stosować antykoncepcję zaleconą przez lekarza) można już starać się o dziecko i nie ma ku temu żadnych przeciwskazań. Jednakże dla kobiety w takim okresie bardzo istotne jest wsparcie partnera, a także rodziny i przyjaciół – powrót do równowagi psychicznej po usunięciu ciąży może być procesem długotrwałym, wyczerpującym i skomplikowanym, dlatego pomoc i opieka są w tym momencie bardzo ważne.

Login to post comments

Wyraź opinię

Nowe edycje klasycznych zapachów
Czy jesteś za tym, aby klasyki takie jak No. 5, Samsara czy Shalimar za sprawą nowych edycji były dostosowywane do "wymagań" XXI wieku?
 
 
 
Kategoria: Perfumy

Warto przeczytać

Kalkulator ciąży i porodu
Jeśli straciłaś rachubę i nie wiesz który to ty[...]
Czy można pić kawę w ciąży
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, w któr[...]
Zatrucie ciążowe
Jednym z powikłań dotyczących ciąży i niebezpiecznych[...]
Kalkulator i kalendarz dni płodnych oraz owulacji
Kalkulator dni płodnych - owulacji, generuje 6 przydatnyc[...]
Co jeść w ciąży?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jak ułożyć sw&oac[...]
Najnowsze komentarze:

Praca w Niemczech- opiekunka View the latest post
Powiedzcie mi proszę, co sądzicie o takiej opcji, jak...

Re: Zegarek na rękę View the latest post
No dobrze, a jakie macie zdanie na temat zegarków smartwatch?...

Re: Co do łazienki ? View the latest post
Jeśli masz dobre środki i praktyczne akcesoria sprzątające...

Re: Sklep meblowy View the latest post
Jeśli mieszkacie w Białymstoku, lub okolicach to będziecie...

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Perfumeriapasja.pl Pierwsze objawy ciąży Privat Rengøring service Pasja.org Zostań PARTNEREM